Europol v souvislosti s koronavirem varuje před radikalizací a terorismem

Šéfka Europolu Catherine De Bolleová © EPA-EFE/ Koen van Weel

Evropská policejní služba Europol varovala před radikalizací jednotlivců v důsledku přísných opatření proti šíření koronavirové nákazy. Nebezpečí teroristických útoků roste, upozornil unijní úřad v nejnovější zprávě o terorismu.

V předmluvě ke zprávě, kterou dnes vydal policejní úřad se sídlem v Haagu, píše šéfka Europolu Catherine De Bolleová, že možné hospodářské a sociální následky pandemie by mohly radikalizaci podněcovat. „Aktivisté na levém i pravém okraji i kruhy džihádistického terorismu zkouší pandemii využít k další propagaci svých cílů,“ napsala De Bolleová.

Počet útoků separatistů a nacionalistických skupin podle zprávy klesá. Zato ale na Evropu působí účinky celosvětové vlny násilí motivovaného pravicovým extremismem, upozorňuje Europol. Tato policejní organizace se v rámci Evropské unie zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnosti.

Mnoho krajně pravicových skupin v Evropě podle úřadu není násilných. „Přispívají ale k atmosféře strachu a nevraživosti vůči menšinám,“ konstatuje Europol. To by podle něj mohlo u jednotlivců snížit práh ochoty sáhnout k násilí. Také u levicových extremistů připravenost k násilí roste.

Europol má nové středisko pro boj s finanční a hospodářskou kriminalitou

Účinnější boj proti praní špinavých peněz či finančním podvodům má Evropské unii zajistit nové středisko, které dnes zprovoznila evropská policejní agentura Europol.

Dohromady Europol loni zaznamenal 119 teroristických útoků, což je o deset méně než v předchozím roce. Europol mezi ně počítá i nezdařené nebo zmařené útoky.

Nejčastější byly loni útoky nacionalistických a separatistických skupin, jichž se odehrálo 57. Levicoví extremisté spáchali v EU 26 útoků, pravicoví šest – oproti jednomu v roce 2018. Jedenadvacet útoků bylo připisováno radikálním islamistům. V roce 2018 jich spáchali 24.

Koronavirus ovlivnil i obchod s drogami. Pouliční prodej se přesunul do on-line prostředí

Zavřené hranice a karanténní opatření proměňují evropské trhy s drogami a závislým lidem mění život. Organizovaný zločin a distribuční sítě se však nové situaci přizpůsobují a využívají k tomu například internet.