Nekamenujte Bulhary

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

respekt

Tereza Šupová z Lidových novin se v Respektu zabývá kritikou korupce v Bulharsku a Rumunsku ze strany Evropské unie. Je situace v těchto zemích ale skutečně o tolik horší než v jiných nových členských zemích?

Už půl roku mají úředně stvrzeno své unijní evropanství, ale společný osud se zatím projevil v jediném: u sousedů na Západě o nich narostl počet negativních zpráv. I česká média teď Rumunsko a Bulharsko vykreslují jako země skandálů a bující politické korupce. Stále častěji se proto ozývají hlasy, zda jejich vstup do Unie nebyl unáhlený. Přezíravé pohledy z Čech však nejsou na místě. Podle podnikatelů, kteří znají podmínky tady i tam, vychází české prostředí ze srovnání mnohdy hůř než to „strašné bulharské“. Výhra je v tom, že oba čerství jihovýchodní členové jsou teď jako nováčci více pod drobnohledem.

Turkům navzdory
Podle loňských průzkumů se na členství v Unii těšilo 70 procent občanů Bulharska. Dnes je však podpora evropské myšlenky nižší. Může za to především pocit průměrného Bulhara, že se po půlročním pobytu v EU nezměnilo u něj doma „téměř vůbec nic“. Vysněná Evropa jej zklamala především tím, že ani za celých šest měsíců nevyřešila v jeho zemi nízkou životní úroveň a že nepřinutila vládu v Sofii účinněji potírat kriminalitu a korupci.

Respekt 30/2007

Celý článek naleznete zde.