Kybernetická vojna a mír

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: khunaspix

Kus vadného počítačového kódu předloni zamořil íránský jaderný program a zničil mnoho centrifug používaných k obohacování uranu. Někteří pozorovatelé konstatovali, že tato zjevná sabotáž je předzvěstí nové formy války, a ministr obrany Spojených států Leon Panetta varoval Američany před nebezpečím „kybernetického Pearl Harboru“. Co však o kybernetickém konfliktu opravdu víme?

Autorem komentáře je Joseph S. Nye, uznávaný americký politolog a teoretik mezinárodních vztahů.

Kybernetická doména počítačů a s nimi spojených elektronických aktivit je složité, člověkem vytvořené prostředí a lidští protivníci jsou cílevědomí a inteligentní. S horami a oceány se těžko pohybuje, ale části kybernetického prostoru lze zapínat a vypínat stisknutím tlačítka. Přesouvat elektrony napříč zeměkoulí je mnohem levnější a rychlejší než překonávat dlouhé vzdálenosti s velkými loďmi.

Náklady na vývoj takových plavidel – víceúčelových letadlových lodí a ponorkových flotil – představují obrovské bariéry vstupu, což umožňuje námořní nadvládu USA. V kybernetické sféře jsou však bariéry vstupu tak malé, že v ní mohou hrát při nízkých nákladech významnou roli i nestátní aktéři a malé státy.

Toto je pouze část komentáře, jeho zbytek si můžete přečíst na stránkách The Project Syndicate pod tímto odkazem.