#jasnovEU – díl 16: Už zase nám cpou uprchlíky

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© Shutterstock

Zlu se teď říká „Marakéšská politická deklarace“ a „Marakéšský akční plán“, „Globální pakt o bezpečné, řízené a legální migraci“ a „Globální pakt o uprchlících“. Pravdě se říká „bruselská propaganda“. Povídal to mluvčí prezidenta.

Seriál #jasnovEU vážně i nevážně osvětluje některá sporná témata spojená s EU. Inspiraci čerpá na sociálních sítích.

Jiří Ovčáček – jak je jeho zvykem a rovněž náplní práce – mnohdy až srdceryvně brání názory svého šéfa. Nejinak tomu bylo i v případě nesouhlasu Miloše Zemana s návrhem ČSSD nominovat do budoucí vlády českého europoslance Miroslava Pocheho. Důvodem je prý mimo jiné jeho podpora „migračních kvót“.

Samozřejmě, kdo v České republice podporoval tento ďábelský plán Evropské komise, je a priori vyřízený a už si neškrtne. Rozhodně ne v české vládě. Ale mluvčí prezidenta tomu dal ještě nový rozměr …

Pojďme se proto (znovu) podívat na to, co ty proklaté kvóty skutečně pro Českou republiku znamenaly a k čemu ji opravdu zavazovaly.

Jak už se ale v české kotlince stalo zvykem, pravda Hradu spíše překáží.

 

Není ale fér dávat tuto neznalost za vinu jen Jiřímu Ovčáčkovi. Celá diskuze o migrační politice je v českém prostředí velmi, ale opravdu velmi pokřivená a zkreslená. Důkazem je i nedávná anketa Aktuálně.cz, podle které na otázku ohledně podstaty kvót zcela správně odpověděli pouze čtyři členové sněmovního výboru pro evropské záležitosti. A to je teprve tristní. Že poslanci hnutí SPD neměli o skutečné podstatě kvót ani páru (byť na nich prakticky postavili svou volební kampaň, stejně jako Miloš Zeman), snad už ani nikoho nepřekvapí.

Jedno je však jasné: od nynějška se pravdě říká „bruselská propaganda“.

Lži a nepravdy o migraci se ale českými internety šíří dál. Příkladem je i nedávný článek, který vyšel na Parlamentních listech. Dočteme se v něm třeba to, že OSN vyjednává mezinárodní smlouvy, které „mají hranice EU a hranice jejích členských států zbavit všech překážek proti volnému příchodu migrantů ze třetích zemí“ a Evropský parlament tomu vyjádřil podporu.

Podle redakce Parlamentních listů (a podobných hysterických reakcí na sociálních sítích, jako je ta výše uvedená) nám tedy OSN plánuje vnutit otevření hranic a Evropský parlament tomu svým hlasováním z 18. dubna 2018 vyjádřil podporu. Skvěle. Pravda je ale opět trošku někde jinde.

Poslanci skutečně přijali usnesení, kterým vyjádřili podporu jednání ohledně dvou mezinárodních paktů, které skutečně na půdě OSN vznikají. Jedním je Globální pakt o bezpečné, řízené a legální migraci, druhý pak Globální pakt o uprchlících.

V první řadě je třeba říct, že usnesení europoslanců bylo nezávazné. Ale mnohem důležitější je podívat se na samotné pakty. Oba navazují na Newyorskou deklaraci OSN z roku 2016. Jejím cílem je nalézt řešení globální migrační krize, a to včetně přijímání, vzdělávání, zaměstnávání migrantů či jejich navracení do zemí původu.

Myšlenka, že by nám mezinárodní smlouvy bez našeho přičinění vnutily přijímání přistěhovalců, je ale hodně scestná. S mezinárodním právem to totiž není tak jednoduché. I pokud by zmíněné pakty obsahovaly taková ustanovení, dokud by nebyly součástí českého právního řádu, nic by to pro nás neznamenalo. A součástí českého právního řádu se podle našeho ústavního pořádku stane pouze ta mezinárodní smlouva, která je vyhlášena, k její ratifikaci prezidentem dal souhlas Parlament ČR a kterou je ČR vázána.

Aby se předešlo podobným poplašným zprávám, sami europoslanci do přijatého usnesení přidali čl. 14, ve kterém se praví, že vyjednávané Pakty budou mít nezávaznou povahu. Stejně tak je zdůrazněno, že jejich hlavním účelem je zejména podpořit jednání o finanční podpoře zemí, které přijímají nejvíce běženců, o humanitární pomoci či o znovuosídlování opuštěných území.

A nejinak tomu bylo v případě tzv. Marakéšské politické deklarace a Marakéšského akčního plánu, což jsou dokumenty, které před nedávnem za českou vládu podepsal ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (ANO). Podle hnutí SPD však jejich přijetí znamená legalizaci migrace z Afriky do zemí EU.

Význam a především účel přijatých dokumentů je však opět – podobně jako v případě zmíněných Paktů – úplně jiný. Smyslem nezávazné deklarace a akčního plánu je nelegální migraci naopak potlačit a navrhnout kroky, díky kterým budeme mít v budoucnu neřízenou migraci z Afriky pod kontrolou.