Jak Evropská komise naběhla polským autoritářům

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA POLAND OUT

Evropská komise se zřejmě v Polsku rozhodla vzdát boj za právní stát. Nové milníky pro zlepšení nezávislých soudů jsou naprostý výsměch, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Mikuláš Peksa. 

Autorem komentáře je Mikuláš Peksa, poslanec Evropského parlamentu (Pirátská strana).

Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyen na začátku června znenadání schválila polské vládě plán obnovy o hodnotě 36 miliard eur – za podmínky, že Polsko splní tři „milníky“.

Rozhodla tak oproti celé řadě předešlých usnesení, názoru Parlamentu, rozhodnutí nejvyšších evropských soudů, nesouhlasu obou komisařů pro právní stát, vlastnímu postupu podle článku 7 SEU a nesčetnému volání polských i evropských expertů.

Na veřejnosti svůj krok Komise obhajuje jako zásadní zlom pro ochranu dodržování právního státu v Polsku. Ve skutečnosti ale Polsku evropské peníze naservírovala přímo na stříbrném podnosu, aniž by Polsko muselo prakticky vůbec nic měnit. Milníky von der Leyen jsou totiž ve skutečnosti jenom zbytečný cár papíru a dalším vítězstvím pro polské autoritáře.

Sedmiletá válka o právní stát

Polsko si od nástupu vlády PiS k moci v roce 2015 prochází neutuchající krizí právního státu. Ultrakonzervativní strana bratra bývalého polského prezidenta Kaczynského stihla za dobu sedmi let v zemi potlačit práva žen a menšin, znatelně omezit svobodu nezávislých médií a především ovládnout prakticky veškeré polské soudy a soudce.

Evropská komise si to samozřejmě nenechává líbit. V roce 2017 tak proti Polsku aktivovala článek 7 SEU, který má v Evropě bránit demokratické hodnoty – zatím ale bohužel bez sebemenšího úspěchu. Minulý rok se nám proto podařilo prosadit další nástroj na obranu právního státu – mechanismus podmíněnosti. Pokud země pošlapává demokratické hodnoty a právní stát, nedostane z EU ani euro. Komise přes naše mnohanásobné prosby mechanismus proti Polsku ale zatím stále nespustila.

Jako poslední a doposud nejefektivnější nástroj pro vyvíjení tlaku na polskou vládu tak právě doposud sloužila tučná finanční částka z fondu obnovy po pandemii. Zdá se ale, že se Komise minulý týden tuto rozhodující páku proti vládě PiS rozhodla naprosto zbytečně zahodit.

Právní stát teď není priorita, říká Fiala. České předsednictví se ale sporům s Polskem a Maďarskem nevyhne

Jednou z hlavních piorit českého předsednictví má být odolnost demokratických institucí. Podle premiéra Petra Fialy však kvůli válce na Ukrajině není vhodná doba na řešení právního státu. Co tedy od českého angažmá v Radě EU v tomto ohledu čekat?

Tři „milníky“

Právní stát je pouze jeden. Neexistuje žádný „poloprávní stát“. Buď se vykonávání moci v zemi řídí nezávislými a jasně stanovenými zákony a soudy, nebo ne. Evropská komise se ale namísto prosazování právního státu v Polsku jako celku rozhodla vyjít cestou kompromisu.

Tři „milníky“, které Komise Polsku nastavila, mají zřejmě stačit jako důkaz, že se Polsko ubírá dobrou cestou. Jaké ty milníky ale jsou a proč nic neřeší?

#1 Zrušení disciplinární komory Nejvyššího soudu.

Disciplinární komora, která se skládá exkluzivně ze soudců vybraných vládní stranou, slouží v Polsku především jako nástroj na zastrašování a trestání soudců, kteří jsou kritičtí k vládě nebo třeba jednají podle nadřazeného evropského práva.

Zrušení nechvalné komory, jak vyžaduje Komise, by doopravdy bylo velkým krokem pro navrácení svobody nezávislých soudců v Polsku. Co už ale Komise nezmiňuje, je, že místo Disciplinární komory má vzniknout komora nová, takzvaná Komora profesní odpovědnosti (CPF). A můžete hádat, kdo jmenuje do nové komory soudce? Ano, prezident Duda, blízký spojenec vládní PiS.

Rozdíl mezi starou a novou komorou je z politického hlediska naprosto mizivý. Přebarvená nová komora bude i nadále pravděpodobně pokračovat v perzekuci nezávislých soudců. Komisi to ale zřejmě stačí – na papíře je splněno. A o to tu přece jde, ne?

#2 Obnovení funkce soudcům, kterým byla nezákonně pozastavena činnost Disciplinární komorou

Komise správně uvádí, že mnoho polských soudců přišlo o svoji funkci nebo jim byla neprávem pozastavena z politických důvodů Disciplinární komorou. Ano, obnovení funkce nezávislým soudcům je naprostý základ pro uchování právního státu.

Co ale Komise už veřejně neuvádí, je, jakým způsobem má být soudcům jejich funkce navrácena. Mysleli jste si snad, že bude soudcům jejich funkce navrácena jen tak? Omyl! Odsouzení soudci získají pouze možnost požádat novou CPF o posouzení jejich suspenze, na jejímž základě jim buďto bude funkce obnovena, nebo třeba taky ne.

Abych to řekl jednodušeji – soudci budou muset žádat o navrácení do funkce v podstatě ten samý orgán, který je o funkci původně připravil. Jaká bude míra úspěšnosti, už nechám na vás.

Celá komedie je ještě o stupeň tragičtější, když si uvědomíme, že podle Soudního dvora Evropské unie je veškerá aktivita Disciplinární komory nelegální a protiřečí se evropskému právu. Pokud by se Komise chtěla vážně snažit o návrat právního státu do Polska, určitě toho nedosáhne tak, že tím pověří kopii předchozího nelegálního orgánu.

#3 Vyjmutí odpovědnosti soudců za jejich soudní rozhodnutí z disciplinárního systému, včetně řešení předběžných otázek SDEU

Soudci podle Komise mají získat zpět „privilegium“ řešení předběžných otázek Soudního dvora Evropské unie. To je skvělá zpráva – polští soudci se budou moct v kterékoliv situaci odkazovat na právo EU, které je tomu polskému nadřazené. To je ale asi tak všechno. Milník zdaleka neřeší například veškeré problémy tzv. „náhubkového zákona“, který v Polsku od roku 2019 nadále trestá soudce za prakticky cokoliv, s čím nesouhlasí aktuální vláda.

Soudci například budou nadále moct být stíháni za poukazování na nelegální a právně zpochynitelné činy vlády a prezidenta. V tomto případě Komise sice udělala dobrý krok – ten je ale pro právní stát v Polsku pouhou kapkou v moři.

Komise se nechává vydírat… a odnesou to občané

Jak už asi tušíte, tři milníky Komise vůči polské vládě jsou spíš takovým plácnutím do vody. Namísto mnohem komplexnějších problémů polského právního státu Komise řeší pouze špičku ledovce a odmítá se pouštět hloubš do celé problematiky.

Budou mít nové milníky nastavené Evropskou komisí vůči Polsku nějaké zásadní dopady? Troufám si říct, že ne. Situace zůstane stejná – soudci a nezávislí žalobci budou nadále obtěžováni a suspendováni, Ústavní tribunál bude nadále přijímat jeden rozsudek proti EU za druhým a nezákonná politicky motivovaná Národní rada soudnictví bude neustále prezidentovi doporučovat nové soudce, který je s radostí jmenuje.

Proč se tak ale Komise rozhodla? Důvodů je hned několik. Momentálně například vede ohledně právního státu intenzivní bitvu s Viktorem Orbánem a jeho stranou Fidesz, která nadále systematicky vleče Maďarsko směrem k diktaturám, jako je Putinovo Rusko. Právě spojenectví Polska a Maďarska doposud bylo například důvodem, proč Komise nemohla pokračovat v uplatňování článku 7 SEU.

Samozřejmě je také důležité brát v potaz obrovskou roli Polska v aktuální ukrajinské uprchlické krizi. Polsko ale také dlouhodobě vydírá Komisi a vetuje návrh zákona o dani z příjmu právnických osob v EU pro nadnárodní společnosti, jako je Google, Facebook nebo Amazon.

Stojí to ale za předhození téměř 40milionového národa ultrakonzervativní autoritářské vládě? Za mne určitě ne!

Právní stát je na základ demokracie

Stojím si za tím, že Komise ručí za peníze evropských občanů a dohlíží na to, že členské státy hrají podle pravidel, ke kterým se dobrovolně zavázaly. To platí i o Polsku. Pokud Komise Polsku peníze z fondu obnovy doopravdy vyplatí, definitivně tím zasadí nevratnou ránu do právního státu v celé Evropské unii.

Komisi, která nedokáže bránit ani základní demokratické hodnoty, nepotřebujeme. Budeme tak asi muset vyřešit, kde sehnat nějakou schopnější.

V Evropském parlamentu se budu proto v takovém případě snažit všemi prostředky docílit toho, že Komise za své činy ponese následky. Pokud to bude nutné, podáme návrh k vyhlášení nedůvěry. Komise nesmí ustupovat evropským autoritářům – o to více pak v otázkách právního státu.

Europoslanci se bouří proti uvolnění fondů EU Polsku, šéfce Komise hrozí odvoláním

Europoslance pobouřila zpráva, že Evropská komise dala zelenou polskému plánu obnovy, kterým se Polsko o krok přiblížilo k více než 35 miliardám eur z evropského rozpočtu na pokrizové oživení. Někteří členové Evropského parlamentu proto pohrozili unijní exekutivě odvoláním.

Tento článek vznikl s podporou kanceláře europoslance Mikuláše Peksy (skupina Zelení / Evropská svobodná aliance v Evropském parlamentu). Všechny výstupy realizované v rámci této spolupráce jsou dostupné pod tímto odkazem. Podmínky spolupráce jsou uvedeny zde.