Země EU chtějí digitálně propojit soudy. Systém e-CODEX usnadní výměnu informací

© Pixabay

Státy Evropské unie chtějí vzájemně propojit své soudy prostřednictvím digitálního systému, který má urychlit mnohdy zdlouhavá přeshraniční soudní řízení. Ministři spravedlnosti členských zemí se dnes shodli na společné pozici k návrhu pravidel, jež mohou zajistit efektivní výměnu informací mezi justičními orgány všech 27 států. Na definitivní podobě normy se nyní budou dohadovat s Evropským parlamentem.

Systém zvaný e-CODEX již funguje v některých oblastech spolupráce bezpečnostních a justičních orgánů, samotná komunikace soudů však dosud naráží na problémy, kvůli nimž se mohou soudní řízení výrazně protáhnout. Evropská komise proto v prosinci na výzvu členských zemí přišla s návrhem, který má působnost systému dále rozšířit.

„Pandemie covidu-19 mimo jiné zviditelnila potřebu urychlit digitalizaci a vzájemnou propojitelnost soudních systémů. Významným krokem v tomto směru je zajištění udržitelného a bezpečného systému komunikace v přeshraničních procedurách pro naše justiční orgány,“ prohlásila dnes portugalská ministryně spravedlnosti Francisca Van Dunemová, jejíž země v současnosti ministerským schůzkám předsedá.

Systém umožní soudům, prokurátorům či advokátům elektronickou výměnu informací v rámci celé Unie. Budou moci bezpečným způsobem sdílet soudní dokumenty, důkazy či formuláře.

O finální podobě nařízení budou zástupci zemí v příštích měsících vyjednávat s europoslanci, schváleno by mohlo být příští rok.

Na našem úspěchu závisí důvěryhodnost EU, říká šéfka nového Úřadu evropského veřejného žalobce

Evropská unie má ode dneška společný nástroj pro boj s podvody či zneužíváním společných fondů. Po mnoha letech diskusí a příprav zahájil činnost Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO).