Zavést zbraňovou směrnici ČR nestihne, nepomohlo ani „rychlé“ nařízení vlády

© Pixabay

Do půlky září mají země EU čas na implementaci směrnice o zbraních, která budí vášně už od loňska. Česko termín nestihne, a to i přes to, že „pomalou“ novelu zákona v srpnu nahradilo „rychlejší“ nařízení vlády. Mohou tak přijít sankce.

Česká republika nestihne včas zavést kritizovanou směrnici Evropské unie zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi. K návrhu nařízení vlády o zbraních, který měl částečně směrnici do českého práva implementovat, mělo několik úřadů připomínky. Ministerstvo vnitra je nyní musí vyřídit. Evropské země mají čas na zavedení směrnice do 14. září. Termín je nereálné stihnout podle Úřadu vlády i předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Ten dnes podepsal petici proti odzbrojení, která evropskou směrnici kritizuje a která požaduje zakotvení práva na držení zbraní v ústavě. Chtěl tím podle svých slov ukázat, že se Sněmovna snaží najít řešení problému se směrnicí.

Evropský parlament schválil směrnici loni na jaře. Jejím cílem je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu. Norma vyvolala v Česku nevoli. Jak se ovšem ukázalo, současné majitele zbraní by směrnice příliš neovlivnila.

Tehdejší vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) podala proti směrnici žalobu k Soudnímu dvoru EU. Odkladný účinek ale žalobě přiznán nebyl. Rozsudek asi padne až příští rok. „Žaloba a požadavek na zrušení směrnice je naší jedinou možností, jak můžeme své občany před dopady odzbrojovací směrnice ochránit,“ prohlásil před rokem tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Rozsudek ohledně sporné zbraňové směrnice lze očekávat až příští rok

Česko loni v srpnu podalo k evropskému soudu žalobu kvůli směrnici o zbraních, která je podle vlády diskriminační. Do českého práva má být předpis implementován do poloviny září, ale rozsudek ohledně žaloby se dá očekávat až mnohem později.

Nařízení vlády místo novely

Ve Sněmovně je připraven zákon, který by měl základní body směrnice zavést. Jeho projednání ale bylo odsouváno. Vondráček dnes na tiskové konferenci řekl, že za nejlepší řešení považuje jeho stažení. Kabinet Andreje Babiše (ANO) se totiž rozhodl problém vyřešit nařízením vlády, jehož přijetí je rychlejší. Dokument v srpnu předložil do připomínkového řízení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Omezí například dostupnost takzvaných expanzních zbraní, ve kterých lze používat jen slepé náboje. Nadšenci například nebudou moci používat takto upravené samopaly, na další budou potřebovat zbrojní pas. Kritizují to historické spolky, podle kterých to do budoucna zkomplikuje pořádání historických akcí.

Připomínkové řízení k nařízení vlády skončilo na konci srpna. Připomínky k němu uplatnilo několik institucí, ministerstvo zemědělství například požaduje vyčíslit finanční dopady nařízení. Vondráček předpokládá, že nařízení vlády by mělo být přijato v řádu týdnů. Termín stanovený na 14. září ale podle něj dodržen nebude. To zmiňuje v připomínkách k materiálu také odbor kompatibility úřadu vlády. Česku tak budou hrozit sankce.

Infografika: Vláda schválila novelu zákona o zbraních. Jak se změní pravidla kvůli směrnici EU?

Česká vláda schválila novelu zákona o zbraních, kterou reaguje na novou evropskou zbraňovou směrnici. Změní se například délka platnosti zbrojních průkazů a vzniknou dvě nové kategorie zbraní, přičemž jedna z nich bude zakázaná.

Nařízení vlády podle Vondráčka splní základní nedostatky související s přijetím směrnice EU. Vondráček ČTK řekl, že i tak možná EU s Českem řízení zahájí. „My budeme argumentovat tím, že implementujeme,“ poznamenal s odkazem na předpokládané přijetí vládního nařízení. Řada požadovaných věcí je podle něj už v ČR zavedena, například centrální evidence zbraní.

Dalším krokem by podle předsedy Sněmovny měla být úprava zákonů, která změní koncepci držení zbraní v ČR. „Bylo by možné řádně proškolené a prověřené majitele zbraní využít pro bezpečnostní a branné účely v České republice,“ řekl Vondráček. Dělo by se tak podle něj pod dozorem policie či armády. Odmítl, že by šlo „o bojůvky či domobrany“. K těmto zákonným změnám by mělo dojít příští rok, předpokládá.

Odpůrci směrnice o zbraních v ČR se chtějí regulaci vyhnout

Směrnice o zbraních v Česku stále budí odpor. Vznikla petice, která žádá novelu ústavního zákona o bezpečnosti, zakotvující právo na legální vlastnictví zbraní. Zároveň petice vyzývá zástupce ČR, aby evropskou směrnici odmítli.

Petice opět žádá změnu ústavy

Vondráček dnes podepsal petici sdružení Liga Libe, která bojuje proti odzbrojení. Její ředitel Pavel Černý ČTK řekl, že petici dosud podepsalo asi 80 000 lidí, podpořil ji i prezident Miloš Zeman či premiér Babiš. Pod předchozí petici zabývající se podobným tématem připojilo podpis 110 000 lidí.

Signatáři petice žádají Parlament, vládu i prezidenta, aby „znovu projednali a podpořili a schválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR, zakotvující do našeho ústavního pořádku právo na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a vnitřní i vnější bezpečnosti našeho státu“. Doufají v to, že taková změna by byla ústavní zárukou zachování současných „zákonných rámců“. Zároveň petice vyzývá zástupce ČR, aby směrnici odmítli.

Novelu ústavního zákona vloni prosazoval především tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec. Návrh prošel Sněmovnou, v prosinci 2017 mu však Senát vystavil stopku. Podle ústavního právníka Jana Kysely, který se k tématu vyjadřoval serveru Aktuálně.cz loni v červnu, by však ani tato novela pravděpodobně nezbavila ČR povinnosti směrnici přijmout.

Směrnice EU občany neodzbrojí, své zbraně si budou moci ponechat

Unie zavádí nová pravidla pro kontrolu nabývání a držení zbraní. Majitelé legálních zbraní se ale o svůj majetek obávat nemusejí. Členské státy jim mohou udělit výjimku.