Závazky vůči EU plníme, říká turecký velvyslanec. Zneužíváte zoufalé lidi, oponuje jeho řecký protějšek

© Shutterstock

Nápor migrantů mířících z Turecka do Řecka se stupňuje, země svádí diplomatický i mediální souboj. Přinášíme pohled řeckého velvyslance v ČR a jeho tureckého protějšku, který má blízko k prezidentu Erdoğanovi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v pátek oznámil, že řecko-turecká hranice je otevřená, a bezpečnostní složky přestaly bránit migrantům dočasně pobývajícím na tureckém území zamířit přes vnější hranici EU do Evropy. Navzdory prohlášení řecké vlády o tom, že vstup do země otevřený není, se od pátku neustále zvyšují počty migrantů snažících se ilegálně překročit pozemní hranici, nebo se z Turecka dostat na řecké ostrovy v Egejském moři. Stupňují se také jejich konflikty s řeckou pohraniční stráží.

Turecký velvyslanec v České republice Egemen Bağış, bývalý ministr pro evropské záležitosti s blízkými vztahy s prezidentem Erdoganem, trvá na tom, že jeho země plní své mezinárodní závazky i povinnosti, nedokáže se však s migračním tlakem vypořádat sama a pomoc od EU nepřichází. Podle řeckého velvyslance v Praze Efthymiose Efthymiadese naopak Turecko porušuje své mezinárodní povinnosti, a navíc tlak migrantů na vnější hranici EU aktivně řídí.

Z mnoha stran, například od rakouského kancléře Sebastiana Kurze, se ozývá, že turecký prezident „vypuštění“ uprchlíků používá jako nátlak na EU. Podle komentáře analytičky Ivety Chernevaové pro EURACTIV.com mu aktivity v Sýrii, které spustily novou vlnu migrantů, umožňuje zejména podzimní stažení amerických jednotek ze Sýrie a podpora ze strany Donalda Trumpa.

EU na prahu další migrační krize? Borrell svolal mimořádné zasedání Rady

Od pátku roste na turecko-řecké hranici napětí. Ankara se nechala slyšet, že už nadále nebude bránit migrantům v překračování vnější hranici EU, což spustilo snahu tisíců z nich dostat se do Řecka. Rada EU kvůli tomu mimořádně zasedne.

Vyjádření velvyslanců Turecka a Řecka pro EURACTIV.cz

 

 

 

 

 

 

J.E. Egemen Bağış, velvyslanec Turecka v České republice

V současnosti je Turecko pod velmi velkým migračním tlakem, a představuje dočasný domov pro přibližně 4 miliony uprchlíků. Toto číslo zahrnuje téměř 3,6 milionu Syřanů (Turecko se stará o nejvíce uprchlíků na světě). Od roku 2011 se více než 526 000 Syřanů narodilo v Turecku, a počet Syřanů roste. Dosud jsme prakticky přijali břímě více než 9 milionů lidí ze Sýrie.

Je jasné, že Turecko se s touto zátěží nedokáže vypořádat samo. Po spravedlivějším rozdělení zátěže a odpovědnosti voláme už dlouho. Naše volání bohužel nebylo vyslyšeno.

Poslední vývoj ve městě Idlib, který má za následek přesun stovek tisíc lidí, na nás dále zvyšuje migrační tlak. Tento vývoj také hluboce dopadá na žadatele o azyl a migranty v Turecku. Každý, včetně migrantů a uprchlíků, má právo opustit jakoukoliv zemi. Stejně tak si může svobodně vybrat svou destinaci.

Po incidentech v Idlibu se někteří žadatelé o azyl a migranti, které současná situace znepokojuje, začali přesouvat k naší západní hranici. Pokud se situace dále zhorší, toto riziko ještě naroste.

Turecko očekává, že EU a její členové, stejně jako mezinárodní komunita, správě zhodnotí současnou situaci a rozšíří vhodnou pomoc, protože probíhající konflikt je vážným rizikem také pro mezinárodní komunitu. Turecko se plně řídí Prohlášením z 18. března (2016, pozn. red.). EU bohužel nesplnila své závazky z toho samého prohlášení.

Chtěl bych zdůraznit, že nedošlo k žádné změně v naší politice vůči uprchlíkům a žadatelům o azyl v Turecku. Turecko bude i nadále poskytovat všechny nezbytné služby uprchlíkům, stejně jako Syřanům pod dočasnou ochranou. Plně respektujeme princip „nenavracení“ vyplývající z našich mezinárodních a národních povinností.

Nejlepší krátkodobé řešení je vytvořit bezpečnostní zónu v Sýrii, kam se Syřané mohou vrátit a začít s přestavbou své vlastní země. Dlouhodobým řešením je přinést Sýrii skutečnou demokracii a stabilitu.


 

 

 

 

 

 

J. E. Efthymios Efthymiades, velvyslanec Řecka v České republice

Od 29. února se tisíce lidí snaží ilegálně vstoupit do Řecka, především po souši na východě země, ale i přes moře, a to v rámci masivního, organizovaného a koordinovaného přesunu populace. Do úterý se podařilo zabránit 24 tisícům pokusů. Řecko jedná rozhodně a přiměřeně, v souladu s mezinárodním právem.

Všechny důkazy ukazují na to, že tento masivní tlak na naše hranice není ani dobrovolný, a ani výsledkem syrské uprchlické krize, ale aktivně řízený Tureckem, které tak plně porušuje své povinnosti vyplývající z dohody mezi EU a Tureckem z roku 2016. Na předchozí výhrůžky „otevřením stavidel“, dokonce přímo z úst prezidenta Erdogana, jsme nezapomněli. Už se nejedná o uprchlickou krizi, ale o asymetrickou hrozbu naší národní bezpečnosti a veřejnému zdraví. Turecko zneužívá zoufalé lidi k podpoře své geopolitické agendy. Stejnou ignoraci mezinárodního práva z turecké strany jsme zažili i při nedávných nelegálních aktivitách Turecka ve východním Středomoří a v Egejském moři.

Řecko dosud vykonalo velkou službu pro EU tím, že chránilo řecké a vnější hranice EU. My to zvládneme, ale stejně tak očekáváme, že EU a naši partneři budou stát po našem boku, a ukáží hmatatelnou solidaritu v rámci společné evropské reakce. To zahrnuje nejen podporu Řecka při současných výzvách, ale také souhlas s rychlou reformou dosavadního neefektivního azylového systému, jehož součástí bude i spravedlivé sdílení břemene napříč členskými státy. To je ten signál, který vyslalo vedení institucí EU návštěvou řecko-turecké hranice na pozvání řeckého předsedy vlády Kyriakose Mitsotakise.

Řecká ambasáda v Praze oceňuje vyjádření podpory ze strany českých politických lídrů i občanů z poslední doby. Doufáme, že tato krize poslouží jako budíček pro jednotu a solidaritu. To je to poselství, které se neustále snažíme předat našim českým přátelům.

A závěrem, problém migrace očividně není pouze záležitostí mezi Řeckem a Tureckem. Jsme připraveni pomoct našim sousedům s problémy, kterým v důsledku uprchlické krize čelí, ale pouze za předpokladu, že je Turecko ochotné dodržet svoji část dohody.

Na řeckých hranicích je více než 13 tisíc běženců. Česko chce nabídnout pomoc

Situace v Řecku nadále eskaluje. K řecké hranici podle Mezinárodní organizace pro migraci dorazilo již 13.000 běženců.