Z EU se nesmí stát „centrálně řízený organismus“, varuje Morawiecki

© EPA

Polský premiér Mateusz Morawiecki v dopise adresovaném vedení členských států Evropské unie a unijních institucí ujistil, že Polsko zůstává loajálním členem EU. Varoval ale před „nebezpečným jevem ohrožujícím budoucnost naší Unie“, čímž má na mysli „postupnou přeměnu EU v subjekt, který by přestal být spojenectvím svobodných, rovnoprávných a suverénních států, ale stal se jednotným organismem centrálně řízeným institucemi, zbavenými demokratické kontroly“. O premiérově dopise informovala dnes polská média.

Morawieckého v úterý čeká debata v Evropském parlamentu o „krizi právního státu“ v Polsku a o nadřazenosti unijního práva, která souvisí s nálezem polského ústavního soudu ze 7. října, podle kterého je polská ústava nadřazena unijnímu právu. Opozice pokládá tento nález za krok k odchodu Polska z EU, připomněla televize TVN 24. Rozpravy se má zúčastnit také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Europoslanci se snaží přimět EK, aby uplatnila vůči Polsku mechanismus vážící čerpání desítek miliard eur z unijních fondů na respektování právního státu.

Chystá se polexit? Premiér Morawiecki ujišťuje, že Polsko patří do EU

Čtvrteční verdikt polského ústavního soudu, který zpochybnil nadřazenost unijního práva nad právem národním, některá evropská média i politici označují za krok Varšavy na cestě z Evropské unie.

Morawiecki dnes zaslal dopis vůdcům EU, včetně prezidentů a předsedů vlád členských zemí. Ujišťoval v něm, že Polsko respektuje unijní předpisy a uznává jejich přednost před polskými zákony. Současně však chce podle dopisu vyvolat znepokojení ohledně přeměny Unie v centrálně řízený organismus, který je řízený institucemi zbavenými demokratické kontroly ze strany občanů evropských států. Pokud se tento jev nepodaří zastavit, negativní následky pocítí všichni, varoval polský premiér. „Dnes se to může týkat jedné země, ale již zítra, pod jinou záminkou, dalších,“ napsal.

Požádal také o vyslechnutí polských argumentů, jejich pochopení a o ochotu k dialogu. „Hluboce věřím, že společně, v duchu vzájemné úcty a pochopení, bez vnucování jiným své vůle, můžeme nalézt řešení, které posílí naši Evropskou unii,“ dodal.

Šéf polské vlády tvrdil, že Polsko plně respektuje evropské právo a rozhodnutí Soudního dvora EU a že zásada nadřazenosti unijního práva zahrnuje všechny právní akty do úrovně zákonů v oblastech, v nichž má Unie pravomoci.

Tato zásada ale podle něj není neomezená a v každém členském státu má přednost jeho ústava. Hranice přitom určují „strážci ústavy“, tedy ústavní soudy. Pravomoci orgánů EU se vztahují výlučně na oblasti, které jim ve smlouvách svěřily členské státy. Pokusy o jejich rozšiřování nelze podle polského premiéra akceptovat a žádný orgán EU nemůže podnikat kroky, k nimž není v unijních smlouvám zmocněn.

Morawiecki zdůraznil, že rozhodnutí Soudního dvora EU, která podle něj překračují jeho pravomoci, nelze pokládat za závazné pro členské státy. Polský ústavní soud podle něj nedělá nic, co by dříve neudělaly soudy v Německu, Francii, Itálii, Španělsku, Dánsku, Rumunsku, Česku a dalších státech Unie. Polský ústavní soud podle něj nezavrhl celé unijní smlouvy, ale pouze jednu jejich interpretaci.

„Pozornost unijních institucí je dnes soustředěna na Polsko. Polsko bude se vší rozhodností bránit svou svrchovanost,“ zdůraznil. „Pokud by se dnes násilnými metodami podařilo přinutit nějaký stát ke krokům porušujícím jeho svrchovanost, byl by to precedens, jehož následky v budoucnu pocítí i další státy,“ dodal.

Polsko je podle Morawieckého ochotno k dialogu, a proto se bude osobně snažit tento týden v debatách v Evropském parlamentu ve Štrasburku a na summitu EU v Bruselu důkladně objasnit smysl polského stanoviska.

Vleklý spor mezi Varšavou a Bruselem ohledně omezování nezávislosti polské justice se vyostřil tento měsíc, když polský ústavní soud zpochybnil slučitelnost některých článků unijních smluv s polským právem. EK reagovala prohlášením, že bude hájit nadřazenost práva EU všemi prostředky.

Polsko musí zaplatit půl milionu eur za každý den provozu dolu Turów, rozhodl Soudní dvůr

Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu …