Ve Štrasburku se pozornost upře na Orbána, přijíždí hájit maďarskou ústavu

Viktor Orbán, maďarský premiér; zdroj: Rada EU.

Dnešní (18. ledna) návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána ve Štrasburku se pravděpodobně stane hlavní událostí prvního plenárního zasedání Evropského parlamentu v letošním roce. Orbán přijíždí, aby obhajoval novou státní legislativu, kvůli které Evropská komise zahájila vůči Maďarsku právní stíhání.

První plenární zasedání Evropského parlamentu v roce 2012 se mělo podle očekávání zaměřit spíše na technická témata. Na programu jednání je například začínající dánské předsednictví nebo volba nového vedení Parlamentu, ve které dnes jako nový místopředseda uspěl český europoslanec za ODS Oldřich Vlasák.  

Včera (17. ledna) se však objevila zpráva, že do Štrasburku se chystá přijet ministerský předseda Maďarska Viktor Orbán. Ten chce oslovit europoslance a vysvětlit, proč odmítá evropskou kritiku vůči nové maďarské ústavě. Jeho přítomnost tak pravděpodobně zastíní ostatní události parlamentní plenárky.

Orbánův mluvčí již dříve tlumočil premiérův názor, že odpor vůči legislativě, která v Maďarsku platí od začátku roku, je jen dalším „útočným krokem mezinárodní levice“.  

Do Evropského parlamentu přijíždí premiér pro podporu Evropské lidové strany (EPP), která je největší politickou skupinou europoslanců.

„Z našeho pohledu neexistuje žádný problém, dokud nebude potvrzeno, že maďarská ústava porušuje evropské smlouvy,“ řekl Jean-Pierre Audi, předseda francouzské delegace v EPP. Vyjádřil také pochybnost o tom, zda má Evropská komise dostatečnou kapacitu, aby mohla provádět vyšetřování.

Členem EPP je ovšem i předseda Komise José Manuel Barroso, který proti nové maďarské legislativě včera oficiálně zahájil právní proceduru.

Komise zaslala Maďarsku tři formální upozornění, která jsou prvním krokem při porušení evropského práva. Státní představitelé nyní mají měsíc na to, aby na ně zareagovali. Během dalších dvou měsíců se pak Komise rozhodne, zda podnikne další kroky.  

Kritika ze strany EU se týká zejména tří oblastí nové legislativy. Komise se obává o nezávislost maďarské centrální banky, což by mohlo mimo jiné zkomplikovat udělení půjčky ze strany Mezinárodního měnového fondu, kterou Maďarsko nutně potřebuje, aby stabilizovalo svou ekonomiku (EurActiv 4.1.2012).

Dalšími spornými otázkami jsou nezávislost soudní moci a orgánů pro ochranu osobních dat.

„Stejně jako ostatní členské státy musí Maďarsko dodržovat předpisy evropských smluv. Komise podnikne všechny nezbytné kroky, aby se ujistila, že evropské právo nebude porušováno,“ řekl na setkání s novináři Barroso.