V pasti na hranicích? Turečtí policisté mají zabránit migrantům v cestě zpět do vnitrozemí

© Shutterstock

Turecko vyšle k hranicím s Řeckem tisícovku policistů. Mají tam podle ministra vnitra Süleymana Soylua pomoci zadržet nápor tisíců migrantů, které kvůli nelegálnímu překročení hranic posílá zpět na turecké území řecká strana. Podle ministra bylo kvůli střetům s řeckou policií a armádou zraněno 164 migrantů. Řecké ozbrojené síly od minulého týdne na hranicích zastavily téměř 35 000 migrantů mířících z Turecka, uvedla agentura Reuters.

„Pokusili se vytlačit 4900 lidí zpátky do Turecka… Nasadíme k hranici 1000 příslušníků speciálních policejních sil…, abychom to vytlačování zastavili,“ řekl dnes Soylu při návštěvě příhraniční provincie Edirne.

Od chvíle, kdy Ankara 28. února oznámila, že přestává plnit závazek vyplývající ze smlouvy s EU z roku 2016 a otevře své hranice s unií, se k řeckým hranicím začaly přesouvat tisíce uprchlíků. Řecké úřady uvedly, že se jim za poslední týden podařilo zabránit v ilegálním přechodu hranic 35 000 lidem, za uplynulých 24 hodin takto vrátily zpět do Turecka asi 7000 osob.

Atény ve středu oznámily, že během několika dnů postaví na severu země uzavřené uprchlické centrum pro migranty, kteří se od 1. března dostali a případně ještě dostanou do země. Tito běženci podle vlády nebudou registrováni a budou okamžitě vraceni do místa původu.

Řecko buduje uzavřené centrum pro ilegální migranty, ty bude vracet zpět do místa původu

U řecko-turecké hranice je nyní na 12 500 běženců, uvedla to agentura DPA s odvoláním na řeckou televizi Skai. Situace zde eskaluje, řecká policie včera ráno opět použila slzný plyn, aby zabránila vstupu ilegálních migrantů do země.

Turecko se chce kvůli údajně násilnému zacházení Řecka s migranty obránit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tvrdí mimo jiné, že řecká policie zastřelila nejméně jednoho migranta, řecká vláda zprávu označila za lživou.