Současná řízení, která vedou instituce Evropské unie s Polskem a Maďarskem kvůli porušování unijních hodnot, jsou neúčinná a měla by se zefektivnit. Situace v obou zemích se navíc v poslední době zhoršila. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu, kteří ve Štrasburku vyzvali ke změně přístupu k hodnocení obou zemí.
Ostatní členské země s Polskem a Maďarskem už řadu měsíců vedou na návrh Evropské komise a právě europarlamentu řízení kvůli nerespektování společných hodnot EU podle sedmého článku unijní smlouvy.
Obě země odmítají, že by nějak pochybily, jejich zástupci to svým kolegům z dalších unijních zemí opakují při každém slyšení, které postup podle článku sedm předpokládá. Teoreticky mohou ostatní státy v určité chvíli rozhodnout o tom, že jedné či oběma zemím odeberou hlasovací práva, potřeba jednomyslnosti před podobným rozhodnutím a vzájemná podpora, kterou si Polsko a Maďarsko slíbily, ale prakticky takový vývoj vylučují.
V polském případě Brusel kritizuje především reformu soudnictví, která podle něj ohrožuje nezávislost polské justice. Maďarsko zase čelí kritice zejména kvůli zákonům omezujícím nezávislé fungování neziskových organizací či univerzit a pluralitu médií.
„Evropský parlament lituje, že slyšení dosud nevedla k žádnému podstatnému pokroku,“ uvedli europoslanci v usnesení, které dnes schválili poměrem hlasů 446 ku 178.
Evropští zákonodárci v rezoluci navrhli, aby byla slyšení, která například Maďarsko absolvovalo za rok od zahájení procedury dvě, pravidelnější a aby se jich účastnili i zástupci EP. Po slyšeních by navíc podle poslanců měla následovat konkrétní doporučení oběma státům.
Stop zneužívání evropských fondů
Někteří poslanci před přijetím usnesení kritizovali rovněž fakt, že EU zatím nedokázala zabránit zneužívání peněz z unijních fondů, kterého se podle nich dopouští vláda maďarského premiéra Viktora Orbána.
„EU nebyla schopna podniknout účinné kroky. Nadále posílá peníze, které jsou využívány k osobnímu obohacování a upevňování pozice maďarské vlády, místo aby se z nich platily nemocnice, školy a pracovní místa,“ komentovala situaci maďarská opoziční europoslankyně Anna Donáthová.
Polsko i Maďarsko většinu námitek Bruselu odmítají. Varšava tvrdí, že reforma justice je interní polská záležitost, zatímco Budapešť mluví o kampani, kterou proti ní EK vede s cílem přimět zemi k přijímání migrantů.