Turecku nevadí plot na řeckých hranicích

zdroj: CreativeCommons; autor: Tomas Castelazo.

Turecko a Řecko chtějí více spolupracovat na řešení ilegální imigrace. Problém nepředstavuje ani zamýšlený plot na řeckých hranicích, shodli se v pátek (7. ledna) předsedové vlád obou zemí v tureckém Erzurumu.

„Přikládáme spolupráci s Tureckem v otázkách ilegální imigrace velkou důležitost,“ řekl na společné tiskové konferenci Turecka a Řecka v tureckém Erzurumu řecký premiér Jorgos Papandreu.

Řecká vláda minulý týden oznámila záměr řešit neúměrný příliv ilegálních imigrantů proudících přes řecko-turecké hranice výstavbou plotu (EurActiv 3.1.2011). Po kritice z Evropské komise, která Řecku naznačila, že taková opatření bude tolerovat jen dočasně, Athény ustoupily od původního návrhu, který počítal s plotem po celé délce řecko-tureckých hranic, a spokojí se pouze s 12,5 km dlouhým ohrazením v okolí města Orestiada.

Podle tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana nehraje několik kilometrů plotu na 206 km dlouhé řecko-turecké hranici zásadní roli pro vzájemné vztahy.

„Tady se nejedná o opatření namířené proti Turecku nebo Řecku (…). Je chybné vidět v tom nějakou zeď mezi námi. Plně si navzájem důvěřujeme,“ řekl turecký premiér na konferenci v Erzurumu.

Podle Erdogana se jeho pohled na celý problém zásadně proměnil, když mu jeho řecký protějšek, premiér Papandreu vysvětlil, že se v zemi potýká zhruba s milionem nelegálních přistěhovalců.

Atény si na Turecko dlouhodobě stěžují pro jeho neochotu přijímat nazpět utečence, kteří do Řecka vstoupili z jeho území. Podle řeckého názoru tím Ankara jen podporuje další imigranty, aby se vydali stejnou cestou a pokusili se do EU vstoupit na turecko-řeckých hranicích.

Papandreu na konferenci také slíbil Turecku pomoc při vstupu do Evropské unie. Řekl, že se pokusí odstranit překážky, které Turecku vstup dosud komplikují, mezi nimi například rozdělení Kypru na řeckou a tureckou část.

„Musíme vyřešit ty problémy, které odkládají turecký vstup do EU. Jinak celý přístupový proces zamrzne,“ řekl Papandreu k tureckým představitelům v Eurzurumu krátce před tiskovou konferencí.

Řecká část Kypru je součástí EU, zatímco turecká část na severu podléhá embargu Evropské unie a její faktické odtržení od zbytku ostrova uznává jen Ankara.

Kromě Kypru je zdrojem častých konfrontací mezi Řeckem a Tureckem také několik ostrovů v Egejském moři, které si nárokují obě země. Zatím k poslední vážné potyčce kvůli malému neobydlenému ostrovu došlo mezi oběma armádami v roce 1996. A to i přesto, že obě země patří do Severoatlantické aliance.

Nyní ale těžce zadlužené Athény a stále bohatnoucí Ankara nalézají společnou řeč a podnikají řadu mezivládních aktivit.

„My oba máme vůli Egejské a Středozemní moře přeměnit v moře míru,“ řekl Erdogan, který krátce předtím dorazil ruku v ruce se svým řeckým protějškem na tiskovou konferenci. Oba státníci také v Erzurumu zahájili Světové zimní studentské hry.