Termín vypršel. ČR nezvládla převzít směrnici EU o zbraních

© Pixabay

Česká republika měla do 14. září převzít odmítanou směrnici EU, která zpřísňuje podmínky pro držení a nabývání střelných zbraní. To se však nestalo, ČR proto hrozí sankce.

Zbraňová směrnice EU zakazuje krátké poloautomatické zbraně, které mohou na jedno nabití vystřelit více než 21 ran, a dlouhé poloautomatické zbraně s možností vystřelit více než 11 ran na jedno nabití.

Zakázány jsou i samotné zásobníky, které povolenou kapacitu převyšují. Porušení tohoto ustavení přitom může vyústit až v odejmutí zbrojního průkazu. Zákaz se týká také poloautomatů upravených z automatických zbraní. Další ohroženou kategorií jsou poloautomatické zbraně se sklopnou nebo teleskopickou pažbou, pokud jsou kratší než 60 cm.

Majitelé zbraní jsou v nejistotě

Směrnice na druhou stranu obsahuje výjimky pro současné držitele zbraní. Udělení výjimek je však v rukou členských zemí. ČR ale zatím směrnici nepřevzala, majitelé zbraní se tak ocitli v nejistotě. Lépe však na tom nejsou ani ostatní země EU, alespoň to dle informací ČTK tvrdí ministerstvo vnitra.

Vláda chce situaci vyřešit nařízením, jeho současná podoba je ale podle českých majitelů zbraní nevyhovující. Nařízení se týká mimo jiné expanzních zbraní a tzv. flobertek, přičemž kritici tvrdí, že jeho současné znění by mohlo ohrozit rekonstrukce historických událostí.

Připomínky k vládnímu nařízení vzneslo Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX i spolek Liga Libe, který také inicioval vznik petice požadující změnu Ústavy ČR a zakotvení práva na legální vlastnictví zbraní.

Odpůrci směrnice o zbraních v ČR se chtějí regulaci vyhnout

Směrnice o zbraních v Česku stále budí odpor. Vznikla petice, která žádá novelu ústavního zákona o bezpečnosti, zakotvující právo na legální vlastnictví zbraní. Zároveň petice vyzývá zástupce ČR, aby evropskou směrnici odmítli.

Dříve byla na stole i takzvaná mininovela zákona, podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka by ale tato úprava měla být „uspána“, a to jak kvůli výše zmíněnému vládnímu nařízení, tak i kvůli čtyřem novým zákonům, které by měly být hotové na jaře příštího roku.

Čekání na rozsudek

Na jaře příštího roku by také měl být znám rozsudek Soudního dvora EU v žalobě, kterou na evropskou směrnici podalo české ministerstvo vnitra. Podle Vondráčka, který se pod petici kritiků směrnice EU podepsal, má ČR v tomto sporu „nemalou šanci na výhru“. Předběžné opatření v podobě odkladu působnosti směrnice, o které ČR žádala, ale Soudní dvůr odmítl.

ČR požaduje zrušení směrnice o zbraních. Žalobu podala na poslední chvíli

Unie neměla pravomoc přijmout směrnici o zbraních. Tak zní hlavní argument žaloby, kterou Česká republika na poslední chvíli podala k Soudnímu dvoru EU.

Evropský parlament schválil kontroverzní směrnici na jaře letošního roku. S návrhem směrnice přišla Evropská komise v návaznosti na teroristické útoky v Paříži na podzim roku 2015. Původní znění evropské legislativy bylo přitom pro držitele zbraní mnohem přísnější. Směrnici pak zmírnily úpravy, které do ní zanesl Evropský parlament včetně aktivní skupiny českých europoslanců.

Zbytečná investice

Směrnice již od počátku vyvolala ostrou vlnu kritiky včetně obav z „odzbrojení“ Evropanů. Současným majitelům ale nová legislativa zbraně nevezme. Na druhou stranu ale znehodnocuje jejich investice – pokud by chtěli svou zbraň, která bude podle nové legislativy zakázaná, prodat, již to nebude možné.

Podle výkladu ministerstva vnitra z loňského roku se také kvůli směrnici budou muset nově registrovat poplašné a signální zbraně, znehodnocené zbraně a reprodukce historických střelných zbraní. Směrnice se ale nevztahuje na vzduchovky a zbraně používané pro airsoft a paintball. Nová legislativa se nedotkne ani nefunkčních replik a hraček.

Omezení zbraní v EU teroristy nezastaví, shodují se Češi

Majitelé zbraní upozorňují, že kontroverzní směrnice EU bezpečnost neposílí, a dokonce může mít opačný účinek. Europoslanci sice návrh Komise zmírnili, český boj proti omezení zbraní v EU však pokračuje.

Dokud ČR směrnici nepřevezme, konkrétní dopady na majitele zbraní nebudou známy. Kvůli včasnému nepřevzetí směrnice také ČR hrozí řízení pro porušení povinnosti, které může v konečném důsledku vést až k žalobě u Soudního dvora EU. Pokud by země soudní spor prohrála, hrozila by jí pokuta.