Stále není jasné, kdo nahradí Frattiniho

Procedurální spor mezi odstupujícím italským premiérem Romanem Prodim a vítězem voleb Silviem Berlusconim zdržuje jmenování nového komisaře pro spravedlnost a vnitro. Má-li nového komisaře jmenovat Berlusconi, bude se možná Frattini muset zříci svého křesla v italském parlamentu.

Silvio Berlusconi slíbil po svém vítězství v nedávných volbách dosavadnímu místopředsedovi Evropské komise a komisaři pro oblast spravedlnosti a vnitra Francu Frattinimu křeslo ministra zahraničí v nové italské vládě. Frattini získal navíc i křeslo v novém italském parlamentu, v němž budou mít až do příštích voleb, které se budou konat za pět let, spolehlivou převahu strany pravého středu.

Pokud se ale Frattini nyní zřekne svého místa v Evropské komisi a ujme se nových povinností doma v Itálii, bude za jmenování jeho nástupce v EU zodpovědný dosavadní premiér Romano Prodi. Ten z čela vlády odstoupí teprve poté, co bude vytvořena nová vláda. Podle očekávání by měla být vláda sestavena do čtrnácti dnů.

Prodi již Berlusconimu představil seznam možných kandidátů, kteří by mohli Frattiniho nahradit. Jsou mezi nimi například bývalá komisařka Emma Bonino, italský ministr hospodářství a bývalý člen bankovní rady Evropské centrální banky Tommaso Padoa-Schioppa nebo stávající generální ředitel Komise pro oblast rozvoje Stefano Manservisi. Všichni tito kandidáti ale patří k levému středu a to se Berlusconimu nelíbí.

Berlusconi by si v křesle místopředsedy Evropské komise představoval spíše někoho jako je současný šéf skupiny poslanců Berlusconiho strany v Evropském parlamentu Antonio Tajani nebo Mario Mauro, jeden z místopředsedů Evropského parlamentu a člen Berlusconiho strany.

Poslanci Evropského parlamentu představují pro Berlusconiho nejsnazší volbu. Uvolněná pozice po Frattinim není totiž pro ostatní politiky příliš atraktivní vzhledem k tomu, že Komisi skončí příští rok mandát. To ovšem neplatí pro poslance EP, kterým jejich mandát tak jako tak příštím rokem vyprší. Proti možné nominaci Tajaniho se ovšem ostře postavily frakce socialistů a liberálů v Evropském parlamentu.

Berlusconi potřebuje čas. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso mu pomohl, když dal Frattinimu mimořádnou neplacenou dovolenou poté, co si komisař vzal měsíční volno, ve němž se věnoval předvolební kampani. Frattini musí do 28. dubna oznámit, jaké má úmysly.

Následující den je konečným termínem, do kdy musí Frattini oznámit, zda se ujme svého křesla v italském parlamentu. Pokud se tak stane, přijde automaticky o svůj post komisaře, který není slučitelný s rolí národního poslance. V takovém případě bude moci Prodi nominovat jeho nástupce.

Pokud se ale italským politikům nepodaří nalézt kompromis, oznámil již Frattini, že je připraven vzdát se svého křesla v parlamentu. Komisařem by tak zůstal až do doby, než se stane novým italským ministrem zahraničí. O novém komisaři pak rozhodne nová Berlusconiho vláda.

Otázkou ovšem zůstává, jak se zachová předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Není jasné, zda by Frattinimu v rozporu s obvyklými procedurami udělil další neplacené volno. Nejasná je i pozice Evropského parlamentu. Zachová se v případě potenciální kandidatury Tajaniho podobně jako v případě Rocco Buttiglioneho, kterého v roce 2004 odmítl na návrh Berlusconiho podpořit?