Spor mezi Komisí a Polskem kvůli reformě soudnictví pokračuje

© Shutterstock

Evropská komise dnes zahájila s Polskem řízení kvůli novým disciplinárním pravidlům pro polské soudce, která podle Komise podkopávají nezávislost soudů a vystavují soudce možnému politickém tlaku.

Novinářům to po dnešním jednání Komise řekl její první místopředseda Frans Timmermans s tím, že cílem je ochrana polských soudců před politickou kontrolou. Varšava má dva měsíce na odpověď v prvním stupni řízení, které může skončit až před unijním soudem.

Polský zákon o nejvyšším soudu z roku 2017 kromě jiného zaváděl nový disciplinární režim pro soudce, připomněl dnes Timmermans. „Jeho hlavním cílem je – stejně jako u dalších částí polské soudní reformy – systematicky podřídit soudce politické kontrole moci výkonné,“ prohlásil dnes na tiskové konferenci. Disciplinární komora, která práci soudců vyšetřuje, je složena ze soudců určených Národní radou pro soudnictví, tedy orgánem, jehož členy vybírá přímo polský parlament.

Spuštěno už podle něj bylo několik předběžných disciplinárních šetření a procedur vůči soudcům, kteří se účastní polské veřejné diskuse, komentují soudní reformu a dokonce se v konkrétních případech obrací na unijní soudní dvůr. „To má zjevný mrazivý efekt na aktivity soudců. A není to v souladu s požadavky nezávislého soudnictví, jak je popisuje evropský soud,“ upozornil místopředseda EK.

Právní stát v zemích Visegrádské čtyřky: Z pilných žáků černé ovce

Přestože země V4 letos slaví 30 let od pádu komunismu, Maďarsko a Polsko čelí řízení EU pro ohrožení vlády práva. Úroveň demokracie se u těchto dříve pilných studentů demokratické transformace významně zhoršila. Česko a Slovensko možná podobný vývoj čeká.

Evropská komise podle něj musí nyní konat, protože efektivní a nezávislé soudnictví je zásadní pro fungování demokratického státu i Evropské unie. Je podle něj třeba také zachovat a chránit právo soudců členských zemí unie žádat bez překážet evropský soudní dvůr o vysvětlení unijního právního pořádku. „Je potřeba zajistit jednotnou aplikaci evropského práva v celé EU,“ řekl Timmermans.

Nyní jsou podle něj v ohrožení kariéry konkrétních polských soudců jen proto, že se pokouší dělat svou práci nezávisle.

Evropská komise se o podobu polské soudní reformy s Varšavou pře dlouhodobě, dialog řízení vedený právě Timmermansem ale vedl jen k dílčím úpravám záměrů polské vlády. EK už k unijnímu soudu například poslala celý polský zákon o nejvyšším soudu, který má podle ní dopad na jeho nezávislost.