Spor EU a Polska ohledně reformy justice se vyostřuje. Soudní dvůr rozhodl o dalším porušení unijního práva 

Zleva: Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, polský premiér Mateusz Morawiecki. © European Union 2021

Soudní dvůr EU dnes vydal očekávaný rozsudek o disciplinárním režimu polských soudců. Ve vleklém sporu o justiční reformu prosazenou polskou konzervativní vládou unijní soud rozhodl, že je polský režim v rozporu s právem EU. Polsko to však vidí jinak, do sporu vstoupil i polský ústavní soud.

Podle nejvyššího orgánu unijní justice existují pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti polské disciplinární komory nejvyššího soudu, která vede se soudci kárná řízení.

Polsko před unijním soudem zažalovala Evropská komise, podle níž Varšava v souvislosti s disciplinárním řádem soudců neplní své povinnosti vyplývající z právních předpisů EU. Unijní soud dal dnes všem námitkám Komise za pravdu a shledal v polském systému řadu problémů.

Soudní dvůr EU nařídil Polsku zastavit činnost disciplinární komise vyšetřující soudce

Soudní dvůr Evropské unie dnes vydal rozhodnutí, kterým Polsku nařizuje  zastavit činnost disciplinární komise. Disciplinární režim je předmětem žaloby Evropské komise na Polsko, která Soudní dvůr v lednu požádala, aby účinnost ustanovení do vydání rozsudku pozastavil.

Spor o disciplinární komoru

Soudní dvůr již loni prostřednictvím tzv. předběžného opatření rozhodl, že by zmíněná disciplinární komise měla do vydání rozsudku přerušit činnost. Polsko se však tímto rozhodnutím neřídilo.

Disciplinární komora podle dnešního rozhodnutí soudců v Lucemburku „neposkytuje veškeré záruky nestrannosti a nezávislosti a zejména není chráněna před přímým či nepřímým vlivem polské zákonodárné a výkonné moci“.

Kárný režim navíc podle unijního soudu umožňuje, aby běžná rozhodnutí soudců byla vnímána jako disciplinární prohřešky, čímž na ně umožňuje vyvíjet tlak.

„Soud vyhověl všem námitkám Komise. Rozsudek musí být plně respektován,“ zdůraznila na twitteru česká místopředsedkyně Komise Věra Jourová, která má na starosti portfolio pro hodnoty a transparentnost.

Sám polský nejvyšší soud tuto disciplinární komoru, která podle názorů mnoha expertů na ústavní právo, právníků a soudců není z právního hlediska soudem, neuznává. Připomněla to televize TVN 24.

Komoru podle kritiků vytvořil nynější vládní tábor, aby se zbavil nepohodlných soudců či aby je umlčel.

Polsko nesouhlasí

Unijní soudci již případy spojené s komplexní reformou soudnictví na podnět Evropské komise posuzovali několikrát.

Dospěli mimo jiné k závěru, že zákon snižující důchodový věk soudců je v rozporu s unijním právem. Stejně zhodnotili i normu, jež umožňuje polské vládě zasahovat do složení nejvyššího soudu.

Profesor evropského práva na Middlesexské univerzitě v Londýně Laurent Pech na twitteru připomněl, že se jedná již o třetí řízení Komise s Polskem ohledně reformy justice, které skončilo rozsudkem unijního soudu, podle kterého jsou kroky středoevropské země v rozporu s právem EU.

Polská vláda však námitky odmítá jako zasahování do svrchovanosti země. Podle kabinetu má reforma zvýšit efektivnost soudů a zbavit je pozůstatků komunismu, zatímco podle kritiků reforma posiluje politický vliv na justici a omezuje nezávislost soudů.

Varšava také tvrdí, že záležitosti soudnictví spadají do výlučné kompetence členských států. Oponenti vlády varují, že kroky vládního tábora mohou vést k finančnímu postihu, a nakonec k polskému vystoupení z EU.

Polská ústava vs. unijní právo

Spor se dále vyostřil po zapojení polského ústavního soudu. Ten po několika odkladech ve středu rozhodl, že loňské předběžné opatření unijního soudu, které Polsku uložilo zastavit činnost disciplinární komise, je v rozporu s polskou ústavou.

Verdikt polského ústavního soudu přišel jen několik hodin poté, co unijní soud vydal usnesení své místopředsedkyně, které Polsku opět uložilo, aby přestalo uplatňovat předpisy týkající se sporné disciplinární komory.

„Předpisy unijních smluv jsou v rozporu s ústavou v rozsahu, v jakém zavazují Polsko vykonat předběžná opatření týkající se soudnictví,“ rozhodl ústavní soud podle listu Gazeta Wyborcza. „Je to poprvé, co polský ústavní soud rozhodl o neústavnosti unijních norem. Nález vydal pětičlenný senát pod vedením bývalého poslance vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Stanislawa Piotrowicze. Zasedaly v něm výlučně osoby, které do ústavního soudu vybrala vládnoucí strana,“ napsal opoziční deník. Upozornil, že nález byl přijat většinou hlasů, tedy některý ze soudců s ním nesouhlasil.

Právní polexit

„Nikoli Polsko, ale (šéf vládní strany Jaroslaw) Kaczyński se svou stranou odcházejí z Unie,“ komentoval verdikt ústavního soudu bývalý premiér Donald Tusk, který nedávno ohlásil návrat z evropské do polské politiky v řadách opozičních liberálů.

Polský ombudsman a hlasitý kritik vlády Adam Bodnar označil nález za součást probíhajícího „právního polexitu“: „Ústavní soud vzkázal Soudnímu dvoru EU, že jej prostě nebudeme poslouchat a nehodláme nic udělat s polským soudnictvím a žádné evropské instituce k tomu nemají co říct.“

The Capitals: Soud EU je ve sporu s Polskem, ombudsman varuje před „právním polexitem“

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Vláda rozsudek ústavního soudu vítá. „Naštěstí ústava a normálnost zvítězí nad pokusem politicky zneužít unijní záležitosti k vměšování do vnitřních věcí členských států,“ zdůraznil ministr spravedlnosti a současně generální prokurátor Zbigniew Ziobro.

„S uspokojením jsem přijal rozhodnutí polského ústavního soudu, který se postavil na ochranu polského ústavního pořádku před bezprávným vměšováním, uzurpací a právní agresí ze strany orgánů Evropské unie, jež se bez jakéhokoli opodstatnění pokoušely pozastavit činnost ústavních orgánů polského státu,“ citovala ministra polská tisková agentura PAP.

Jourová: Stav právního státu se v Polsku a Maďarsku zhoršuje

Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před jednáním s ministry zemí Evropské unie to dnes ČTK řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.