Španělsko se dohodlo s Německem o navracení žadatelů o azyl

© Bundesregierung/Kugler, 2018

Španělsko přijme zpět migranty, kteří přes jeho území přišli do Německa. Dohoda podepsána oběma ministry vnitra vejde v platnost již tuto sobotu.

Německá kancléřka Angela Merkelová a španělský premiér Pedro Sanchéz se na migračním kompromisu dohodli již v červnu během summitu Evropské rady v Bruselu.

Podle nové dohody mohou německé úřady na vlastní náklady příchozí migranty Španělsku vracet do dvou dnů. Bude tedy na Španělsku, aby zpracovalo jejich žádosti o azyl. Dohoda ale nezahrnuje nezletilé osoby bez doprovodu, které tak mohou v Německu zůstat.

Nejmenované diplomatické zdroje sdělily serveru EURACTIV.com, že Španělsko od Německa výměnou za dohodu nic nevyžaduje. Španělská vláda prý pouze usiluje o to, aby „se svými evropskými partnery nalezla společné řešení“ migrační otázky.

Kancléřka Merkelová byla v době konání červnové Evropské rady zrovna v úzkých. Sesterská frakce její koaliční strany, bavorská sociálněkřesťanská strana CDU, totiž pohrozila opuštěním už tak křehké vládní koalice, pokud Německo nevyjedná bilaterální dohody s ostatními členskými státy, a sníží tím druhotný pohyb migrantů uvnitř schengenského prostoru. Za ultimátem stál předseda CSU a nynější ministr vnitra, Horst Seehofer, který silně nesouhlasí s aktuálním směřováním migrační politiky německé vlády.

Merkelová odmítá vracet migranty z německých hranic. Chce o tom jednat s celou Unií

Jednostranné kroky v oblasti migrace by podle Angely Merkelové mohly vést k dominovému efektu a mohly by mít negativní dopad na EU. S dalšími unijními státy proto bude jednat o tom, zda vracet některé migranty rovnou z německých hranic.

Jak informovaly New York Times, dohoda mezi Španělskem a Německem by podle německého poslance za CDU-CSU Mathiase Middelberga mohla sloužit jako podklad pro příští dohody s Itálií a Řeckem.

Německo s oběma jižními státy již usilovně vyjednává, Itálie se ale zatím dohodě vyhýbá. Hlavní prioritou krajně pravicového křídla italské vládní koalice je totiž posílení vnějších hranic.

Se Sánchezem by se měla Merkelová setkat ve Španělsku tento víkend. Oba lídři tak mají příležitost probrat důležitá témata, kterými se obě země zaobírají, včetně migrace, sdělily Euractivu.com diplomatické zdroje.

Premiér Sánchez se od začátku svého mandátu silně zasazuje o to, aby se o migraci na schůzkách evropských lídrů více mluvilo. Díky jeho úsilí tak Španělsku, jakožto země v první linii v boji s nelegální migrací, dostalo podpory od ostatních hlav států v závěrech červnové Rady.

Španělsko jako hlavní vstupní brána do Evropy letos předčilo i Itálii a Řecko. Evropský komisař pro migrační politiku Dimitris Avramopoulos proto zemi 3. srpna navštívil, aby vyjádřil podporu nové vládě premiéra Sanchéze.

Španělsko přijalo další „nechtěnou“ loď s migranty. Tentokrát k nim bude přísnější

Ve španělském přístavu Algeciras v Gibraltarském průlivu dnes ráno zakotvila loď nevládní organizace Proactiva Open Arms s 87 migranty z Afriky. Loď Open Arms je vzala na palubu před týdnem a ke Španělsku zamířila poté, co ji odmítla přijmout Itálie.

Španělsko prosazuje solidaritu s uprchlíky

rozhovoru pro německý deník Handelsblatt španělský ministr zahraničních věcí a bývalý předseda Evropského parlamentu Josep Borrell řekl, že dohoda s Německem se bude týkat „velice malého počtu lidí“. Varoval ale také před tím, že další opatření by mohla vést k znovuzavedení trvalých hraničních kontrol.

To by podle španělského ministra zahraničních věcí mohlo představovat obrovské riziko. „Pokud nepřijmeme skutečnost, že spolu sdílíme vnější hranice, přišli bychom tím o výhody, které Schengen nabízí,“ prohlásil Borell. „Pro Španělsko, které ročně navštíví 80 milionů turistů, by to znamenalo logistický a finanční kolaps,“ dodal španělský ministr.

Borrell také pochválil politiku „otevřených dveří“, kterou kancléřka Merkelová v roce 2015 prosadila. Na začátku týdne také apeloval na Německo, Španělsko a Francii, aby vytvořily nový prouprchlický blok uvnitř EU.

Co se týče priorit členských států ohledně migrační dohody s Německem, Josep Borrell řekl, že pokud se všechny členské státy nepřipojí, pak bude muset menší koalice zemí tažená Německem, Francií a Španělskem, razit cestu. „Nesmíme opět propadnout nacionalismu,“ dodal.