Soud EU: Nizozemská společnost nesmí pojmenovávat invalidní vozíky po britské kapele Beatles

zdroj: CreativeCommons.org; autor: Vara.

Invalidní vozíky na elektrický pohon, které prodává nizozemská společnost You-Q, nesmí nosit jméno slavné britské kapely „The Beatles“. Rozhodl o tom Soud EU, na jehož rozsudek upozornila britská média. Kromě toho, že se jedná o porušení autorského práva, soudci své včerejší (29. března) rozhodnutí zdůvodnili také tím, že název hudební skupiny, kterou poslouchá již několik generací, často evokuje „svobodu, mládí a mobilitu“, a pro invalidní vozíky se tak příliš nehodí.

Nizozemská společnost You-Q nesmí pojmenovávat své výrobky po slavné britské kapele The Beatles. Kromě toho, že došlo k porušení autorského práva, soudci lucemburského tribunálu jsou přesvědčeni i o tom, že prodejci elektřinou poháněných čtyřkolových vozítek pro invalidy překročili i určité etické meze. 

„Brouci“ ve složení Paula McCartneyho, Ringa Starra a dnes již nežijícího Johna Lennona a George Harrisona, jsou totiž spojováni s pojmy jako je „svoboda, mládí a mobilita“, a to podle soudců s invalidními vozíky nejde příliš dohromady.  

„Značka je i po padesáti letech existence vnímána jako synonymum pro mládí a určitou subkulturu šedesátých let,“ uvedli soudci. 

Dalším paradoxem, na který soudci upozornili, se týká toho, že zboží, které nizozemská společnost nabízí (ze své webové stránky jej zatím nestáhla), může mít cílovou skupinu právě mezi dlouholetými skalními fanoušky kapely, kteří její kariéru sledovali od samého začátku. 

Soudní dvůr EU se případem zabýval na popud britské multimediální společnosti Apple Corps, kterou na konci šedesátých let založila sama hudební skupina. V nedávné době vešla do povědomí především kvůli sporu o obchodní značku „Apple“ s americkou počítačovou společností Apple Inc.

Důvodem podání žaloby na nizozemské výrobce invalidních vozíků byly obavy z toho, aby tato společnost na slavném jméně „Beatles“ neparazitovala. 

Podle právníka nizozemského výrobce invalidních vozíků You-Q Gina Va Roeyena se ale jedná o nesmysl. „Rozhodnutí je z velké části založeno na fikci,“ komentoval rozsudek soudců.