Soud dal za pravdu organizaci, která zachránila 216 migrantů z potopeného člunu

© Kepa Fuentes, facebook organizace Proactive Open Arms

Loď neziskové organizace Open Arms byla italskými úřady zadržena poté, co zachránila migranty z potápějícího se člunu a odmítla je vrátit do Libye. Soud nyní rozhodl o tom, že posádka jednala oprávněně.

Italský soud včera nařídil propustit loď Astral španělské neziskové organizace Proactiva Open Arms, která v polovině března připlula do sicilského přístavu Pozzallo s 216 migranty na palubě.

Italská prokuratura ji po příjezdu nařídila zabavit s obviněním, že posádka nedovoleně pomohla migrantům dostat se z Libye do Itálie. Informuje o tom agentura Reuters.

Komentář: Reakce Itálie na migraci nepřinesla mnoho řešení. Více >>>>

Soud ve svém předběžném rozhodnutí uvedl, že posádka migrantům pomohla oprávněně, protože je zachránila z gumových člunů, u kterých hrozilo, že se potopí. Navíc šlo o uprchlíky, kteří v Libyi čelili vážnému porušování lidských práv. To zahrnovalo nucené práce, znásilňování a omezování osobní svobody.

Kapitán lodi: Objevili jsme gumový člun v extrémním ohrožení. Plnil se vodou a někteří lidé spadli do moře.

Soud tak odpověděl italským úřadům na jejich vyšetřování, proč posádka lodi nepředala migranty na moři libyjské pobřežní stráži.

Prokuratura vyšetřovala tři osoby, mezi nimi i kapitána plavidla, ze zločinného spolčení za účelem nelegální migrace.

Organizace odmítla předat zachráněné migranty libyjské stráži

Podle kapitána lodi Marca Reiga jednala nezisková organizace v souladu s mezinárodním právem. Po celou dobu operace se navíc řídila instrukcemi Námořního záchranného a koordinačního centra (MRCC).

Lékaři bez hranic odmítají policisty na palubě. Migrantům budou pomáhat i nadále. Více >>>>

Římské MRCC mělo také podle prvních zpráv záchranou misi koordinovat. „Pak jsme ale obdrželi druhou zprávu, která nás informovala o tom, že vedení operace přebírá libyjská pobřežní stráž,“ uvedl kapitán Reig ve svém prohlášení.

„V ten moment jsme ale žádnou libyjskou loď neviděli. Objevili jsme gumový člun v extrémním ohrožení. Plnil se vodou a někteří lidé spadli do moře,“ líčil Reig.

Následovala záchranná akce, po které organizace Open Arms v souladu s koordinačním centrem v Římě přijala pasažéry potopené lodi na palubu.

Reig: Lybijská hlídka nám vyhrožovala smrtí a nařizovala nám předat jim ženy a děti, které byly na palubě

Podle Reiga je pak libyjská loď dohnala, když pluli na další záchrannou operaci. „Lybijská hlídka nám vyhrožovala smrtí a nařizovala nám předat jim ženy a děti, které byly na palubě,“ uvedl.

„Tito lidé už ale byli na evropském území a jejich předání by znamenalo hromadné navrácení osob, které není v souladu s Ženevskou konvencí.“

Kapitán lodi dále prohlásil, že na palubě Astralu se po záchranné akci ocitli tři zranitelní lidé včetně tříměsíčního dítěte a jeho matky. Původním záměrem organizace bylo dovést tyto pasažéry do nejbližšího přístavu, tedy na Maltu. Římské záchranné centrum je ale odkázalo na sicilský přístav Pozzallo, kde byla loď téměř na měsíc zadržena.

Po předběžném propuštění se loď Astral opět vrátila na moře. Vyšetřování kauzy však stále není uzavřené.