Evropští policisté rozbili síť pašeráků osob. Do akce se zapojila i ČR

[© Shutterstock/Alicia G. Monedero]

Němečtí a rumunští policisté ve spolupráci s Evropským policejním úřadem (Europol) během dvouleté operace rozbili síť pašeráků lidí, kteří v dodávkových vozech převáželi migranty z Rumunska na západ Evropy. Některé z jejich tras přitom vedly i přes Českou republiku.

Dnes to oznámil Europol s tím, že zachyceno bylo 580 migrantů a ve spojitosti s věcí zadrženo několik osob. Celou akci loni iniciovalo Německo.

Síť se skládala nejméně z 36 lidí, z nichž nyní bylo zadrženo deset. Jsou mezi nimi také čtyři řidiči nákladních vozů, kteří byli dopadeni v Česku a odsouzeni v Německu k trestům vězení od 20 měsíců do pěti let.

Další osoby včetně těch, kteří jsou považováni za organizátory celé věci, byli zadrženi v Německu, ale také v Řecku a Británii. Tyto země se spolu s Maďarskem na tažení proti převaděčské skupině rovněž podílely.

Země EU loni překazily 16 teroristických útoků ze strany islamistů

Státy Evropské unie loni překazily islámským teroristům 16 plánovaných útoků. Sedmkrát naopak realizaci takovýchto plánů zabránit nedokázaly, přičemž při těchto incidentech přišlo o život 13 lidí.

Z vyšetřování vyplynulo, že výchozím bodem pro pašeráky byl západorumunský Temešvár, odkud migranty transportovali nákladními vozy a dodávkami do Německa. Cesta vedla přes Maďarsko a také Česko.

Podmínky, ve kterých migranti cestovali, byli nebezpečné, lidem hrozil nedostatek kyslíku a trpěli dehydratací. Skupina, kterou policisté rozprášili, si přišla na více než dva miliony eur (51 milionů korun).

Velkých teroristických útoků v EU ubývá, obviněných teroristů ale přibylo, říkají odborníci

V boji proti terorismu mají hlavní slovo členské státy. Primárním úkolem EU je utvářet prostor pro jejich efektivní spolupráci a sdílení informací. Hrozba terorismu v Evropě na první pohled klesá, velmi ale záleží na tom, z jakých dat se vychází.