Sedm členských států uspořádá v Bruselu menší summit na téma migrace

© European Union, 2018

Ještě než se v Bruselu sejdou zástupci celé osmadvacítky, aby jednali o otázkách migrace, bude se v hlavním městě EU radit Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Španělsko, Řecko a Bulharsko.

Sedm členských zemí Evropské unie se v neděli odpoledne v Bruselu sejde na mimořádné schůzce, na které se budou zabývat otázkou migrace. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura APA. Kromě německé kancléřky Angely Merkelové, rakouského kancléře Sebastiana Kurze a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera by se měli minisummitu zúčastnit také zástupci Francie, Itálie, Španělska, Řecka a Bulharska.

Zástupci sedmi členských zemí EU se v Bruselu sejdou před summitem všech osmadvaceti států, který se bude konat příští čtvrtek a pátek. Tématem setkání mají být podle agentury APA nelegální migrace, posílení dublinské dohody o odpovědnosti členských států unie o vyřízení žádostí o azyl a evropská pohraniční stráž Frontex.

Spekulace o tom, že se ještě tento týden bude konat mimořádný summit některých zemí k migraci, se objevily už o víkendu v souvislosti s vládní krizí v Německu, kterou vyvolal spor o migrační plán mezi ministrem vnitra Horstem Seehoferem a kancléřkou Merkelovou. Mluvčí německé vlády v neděli odmítl spekulace komentovat s tím, že summity jsou záležitostí evropských institucí.

Kancléřka Merkelová chce najít evropské řešení problému migrace. Seehofer a další politici z CSU nechtějí čekat a některé migranty chtějí odmítat přímo na hranici. Kancléřka se obává, že by to spustilo dominový efekt.