Schröder se snaží uklidnit emoce v EU o plánovaném plynovodu

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder navštívil Brusel, aby diskutoval s představiteli Unie o plánové výstavbě plynovodu v Baltském moři.

Gerhard Schröder se v Bruselu setkal s komisařem pro průmysl Günterem Verheugenem, členem německé Sociálně-demokratické strany (SPD), které dříve předsedal právě Schröder, a také s komisařem pro energie Andrisem Piebalgsem. V rozhovoru s komisaři se snažil vyzdvihnout výhody nového plynovodu v Baltském moř, jehož vybudování prosazuje Schröderův nový zaměstnavatel, společnost Nord Stream AG. Zdůraznil, že nový plynovod je „naprosto nezbytný z pohledu bezpečnosti dodávek plynu, a to nejenom pro Německo, ale také pro Evropu“.

Nord Stream AG je rusko-německou společností, která sídlí ve Švýcarsku a je kontrolována ruským státním plynovým monopolem Gazprom. Projekt této společnosti na vybudování plynovodu v Balstském moři se setkal s ostrou kritikou v zemích střední a východní Evropy v čele s Polskem. Obávají se, že Rusko by mohlo nového plynovodu, který obchází jejich území, využít ke zvýšení cen za energii, aniž by jim nechal prostředky k odpovídající reakci.

Navíc země, které omývá Baltské moře – zejména Švédsko – kritizovaly výstavbu plynovodu z důvodu jeho negativního vlivu na životní prostředí. Na konci 2. světové války byly lodě s výbušnými a chemickými látkami potopeny v Baltském moři, a to v oblastech, kudy by měl plynovod vést. Schröder v reakci na tyto argumenty prohlásil, že Nord Stream by měla dokončit studii o vlivu plynovodu na životní prostředí v létě tohoto roku.

Ředitel společnosti Nord Stream Matthias Warning dodal, že nevěří, že by mohlo v důsledku těchto pochyb dojít ke zpoždění výstavby plynovodu, která se plánuje na rok 2010: „Nord Stream vede aktivní dialog se všemi zeměmi kolem Baltského moře, aby bylo nalezeno optimální řešení, jak projekt realizovat. Nord Stream předloží komplexní hodnocení dopadu plynovodu na životní prostředí na podzim 2007.“ Dříve společnost uvedla, že plynovod by měl vést tak, aby se vyhnul potopené munici, a že plánuje vyčistit koridor v délce jednoho kilometru na každou stranu od plynovodu.