S brzkým rozšířením Schengenu nesouhlasí už i Dánsko

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Dánští europoslanci, bez ohledu k jaké politické straně se hlásí, se obrátili na svou vládu a požádali ji, aby podpořila Francii a Německo v jejich nesouhlasu s brzkým přistoupením Rumunska a Bulharska k schengenské dohodě. Informoval o tom partner EurActivu Dnevnik.

Rumunsko a Bulharsko by se v brzké době (1. října 2011) neměly stát členy schengenského bezhraničního prostoru a Evropská unie by vůbec v případě těchto dvou zemí měla být s určováním konkrétního data opatrná. Tak lze ve zkratce shrnout obsah dopisu, který byl adresován dánskému premiérovi Larsovi Løkkemu Rasmussenovi.

Podepsala se pod něj čtveřice europoslanců z různých politických frakcí – Bendt Bendtsoon (EPP), Christel Schaldemose (S&D), Emilie Turunen (Greens/EFA) a Jens Rohde (ALDE).

Rumunsko s Bulharskem, které vstoupily do Evropské unie v roce 2007, dosud trápí vysoká korupce a organizovaný zločin. Zatím se nedaří ani obstojným způsobem reformovat jejich soudní systém. Jejich případný vstup do Schengenu proto dlouhodobě znervózňuje státy jako je Francie a Německo (EurActiv 12.11.2010), k nimž se nedávno přidalo například i Finsko (EurActiv 21.1.2011).

Podle Jense Rohdeho, europoslance a jednoho ze signatářů dopisu dánskému premiérovi, by Evropská unie měla rozšíření Schengenu odsunout na neurčito.

Rohde tvrdí, že evropští občané se stále častěji stávají oběťmi krádeží a jiných zločinů, které ve většině případů páchají rumunští zločinci.

Dalším důvodem pro odklad rozšíření schengenského prostoru je současná situace ve Středomoří.

„Nejdříve bychom měli od Bulharska a Rumunska žádat nezbytné garance a mít jasno v tom, co uděláme se Schengenem. A až pak můžeme diskutovat možný datum jejich vstupu,“ řekl Rohde.

Svými slovy narážel na nedávno vznesenou žádost francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a italského premiéra Silvia Berlusconiho na reformu schengenských pravidel. Oba politiky k této myšlence přiměl nekontrolovatelný příchod přistěhovalců ze severní Afriky, kterým začaly italské úřady udělovat dočasná povolení k pobytu. Ta jim zaručují volný pohyb po celém schengenském prostoru (EurActiv 27.4.2011).

Podle posledních zpráv se zdá, že francouzsko-italská iniciativa si získá podporu Německa, Nizozemska, Řecka a Malty.