Rumunsko se dohledu EU zřejmě nezbaví, ve hře je i pozastavení jeho členství v EU

Traian Basescu, rumunský prezident, José Manuel Barroso, předseda EK; zdroj: Rada EU.

Evropská komise dnes (18. července) pravděpodobně prodlouží monitorovací misi v Rumunsku, která zde funguje již od vstupu této balkánské země do EU. Jejím cílem je pomáhat Bukurešti při reformách soudnictví a boji s korupcí a organizovaným zločinem. Kvůli údajnému pokusu o puč ze strany rumunské levicové vlády komisaři dokonce zvažují pozastavení členství Rumunska v EU.

Nezvykle ostrý jazyk použila Evropská komise pro pravidelnou monitorovací zprávu určenou pro Rumunsko, kterou má zveřejnit dnes.

Pokud země nezačne respektovat svou ústavu, může totiž počítat s tím, že jí budou pozastavena hlasovací práva v Radě ministrů, což se v podstatě rovná zmrazení členství v EU. Píše se v to v textu zprávy, kterou má EurActiv k dispozici a která pravidelně dvakrát ročně vychází v rámci tzv. mechanismu pro spolupráci a ověřování pokroku (CVM).

Smyslem těchto zpráv je zhodnotit průběh reformy soudnictví a boj s organizovaným zločinem a korupcí ve dvojicí zemí, jež do EU vstoupily zatím jako poslední (v roce 2007), tj. Rumunsku a Bulharsku.

V sázce je právní stát

Evropská exekutiva je totiž značně znepokojena posledním vývojem na vnitřní politické scéně Rumunska, kde se levicová vláda premiéra Victora Ponta pokusila o svržení prezidenta země Traiana Basesca kvůli tomu, že údajně překračoval své pravomoci a neoprávněně zasahoval do chodu státu.

Podle komisařů je v sázce tamní právní stát a nezávislost justice. Šéf Evropské komise José Manuel Barroso již minulý týden obavy komisařů Pontovi sdělil ve formálním dopise s několika výhradami.

Podle vyjádření tiskového mluvčího Komise Frédérica Vincenta Ponto dopis obdržel a dokonce již zaslal Barrosovi svou odpověď.

„Komise vítá rychlou reakci ze strany premiéra Ponta a jeho vlády na požadavky, které vznesla Komise na adresu právního státu a nezávislosti justice v Rumunsku. Splnění těchto požadavků je ale nezbytné k tomu, aby byla obnovena důvěra,“ řekl redakci Vincent.

Odpovědi rumunské vlády budou podle jeho slov zohledněny v textu monitorovací zprávy, která má více než 60 stránek a je rozdělena na technickou a politickou část.

Vysvědčení získá i Bulharsko

Podobnou zprávu chystají komisaři i pro Bulharsko. Dá se ale očekávat, že její znění bude o poznání mírnější než v případě Bukurešti, a to i přesto, že přesně před rokem lepší vysvědčení získalo naopak Rumunsko (EurActiv 21.7.2011).

Komise oběma zemím vyčítá nedostatečnou soudní reformu, neefektivní boj s korupcí a organizovaným zločinem. Kladné hodnocení je přitom podmínkou vstupu do schengenského prostoru, kam se ani jedna ze zmíněných zemí zatím nedostala (více např. EurActiv 2.3.2012).