Rozsudek ohledně sporné zbraňové směrnice lze očekávat až příští rok

© Pixabay

Česko loni v srpnu podalo k evropskému soudu žalobu kvůli směrnici o zbraních, která je podle vlády diskriminační. Do českého práva má být předpis implementován do poloviny září, ale rozsudek ohledně žaloby se dá očekávat až mnohem později.

Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ve věci sporné směrnice o zbraních nelze očekávat dřív než v polovině příštího roku. Návrh Česka na odklad její účinnosti soud koncem února zamítl. Poslancům bezpečnostního výboru to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek.

Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na zbraňovou směrnici i návrh na odklad účinnosti loni v srpnu. Česko požaduje její zneplatnění. Směrnici mají členské státy EU zavést do svých právních řádů nejpozději do poloviny letošního září. Proti Česku stojí podle Šrámka Evropská komise a Francie. Naopak podporu má Česko u Polska a Maďarska.

Vláda poslala letos v únoru Sněmovně novelu, která podle Jana Bartoška z ministerstva vnitra směrnici „minimalisticky přejímá“.

Co vláda navrhla? Podívejte se na infografiku >>>>

Podle bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jde o odlišný postoj od názoru minulého kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL, která byla podle něho připravena směrnici do českého právního řádu nezačlenit. Zdeněk Ondráček (KSČM) připomněl, že Sněmovna předlohu již jednou vyřadila z programu schůze. „Nenecháme se Evropskou unií tlačit do kouta,“ zdůraznil.

Z informací zástupců ministerstev ale vyplynulo, že pokud by Česko směrnici nepřejalo, Evropská komise by s ním zahájila řízení s hrozbou vysokých sankcí. Vychází se v těchto případech například z platební schopnosti státu a závažnosti porušení pravidel. Částky by podle nich mohly dosahovat stovek milionů korun. Například Slovinsku hrozí kvůli jiné směrnici postih 40 000 eur (asi milion korun) denně.

„Nezpůsobilá a nepřiměřená“

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině loňského března.

Podle české žaloby je směrnice diskriminační a obsahuje ustanovení, která nejsou dostatečně jasná a přesná, aby umožnila majitelům zbraní jednoznačně rozpoznat jejich práva a povinnosti.

Přečtěte si také: Omezení zbraní v EU teroristy nezastaví, shodují se Češi >>>>

„Skutečným cílem je harmonizace předpisů členských států v oblasti předcházení trestné činnosti a terorismu. K přijetí takových opatření však unijní zákonodárce nemá pravomoc,“ popisuje žaloba další důvod, proč by měla být směrnice zrušena.

Žaloba argumentuje také tím, že se evropští zákonodárci dostatečně nezabývali otázkou přiměřenosti zaváděných opatření a neposoudili dopady, což vedlo k přijetí nezpůsobilé a nepřiměřené směrnice.

Přečtěte si také: Směrnice EU občany neodzbrojí, své zbraně si budou moci ponechat >>>>