Řecko pokulhává za zbytkem EU ve spravedlivém řešení sporů

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: steakpinball.

Podle informací serveru novinite.com se ve spravedlivém řešení soudních sporů příliš nedaří Řecku, za kterým následuje Bulharsko, Polsko a Rumunsko. Nejčastěji v těchto zemích dochází k porušování práv jednotlivce na svobodu a na spravedlivý proces.

Řecko se v žebříčku, který posuzoval, jak si země EU vedou ve spravedlivém řešení soudních sporů, umístilo až na posledním místě. V období 2007-2011 porušilo práva jednotlivce na spravedlivý soudní proces celkem 108krát.  

Jak uvádí server novinite.com jednalo se především o odklady v zahájení soudního řízení, ale byly zaznamenány i případy, že v soudní síni nebyli k dispozici tlumočníci. Server rovněž informoval o obavách, že v řeckém soudnictví existuje korupce. 

Řecku na záda dýchá Bulharsko, kde bylo zaznamenáno 92 porušení práva. Opět se jednalo hlavně o zbytečné odklady v zahájení soudních procesů. Jak zároveň poukázal Evropský soud pro lidská práva zadržené osoby si často stěžují na nedostatečný přístup ke svým právníkům či rodině. 

Mezi země, které se v hodnocení umístily za Řeckem a Bulharskem, patří Polsko a Rumunsko. Varšava se dopustila pochybení 67krát a Rumunsko 49krát. 

Porušování práv registrovaných soudem se věnovala zpráva nevládní organizace Fair Trials International a mezinárodní právnické organizace Clifford Chance. 

Zatímco v roce 2007 bylo v EU zaznamenáno 37 případů porušení práva na spravedlivý proces, v roce 2011 toto číslo vzrostlo na 75.