Rakousko by mohlo obnovit kontroly na hranici s Německem, řekl ministr

© Pixabay

Blíží se rakouské předsednictví v Radě EU. Kvůli zajištění bezpečnosti by země mohla podle ministra vnitra kontrolovat lidi přicházející z Německa. Možnost kontrol chce prý zachovat až do doby, kdy budou zajištěny vnější hranice EU.

Rakousko by mohlo kvůli svému předsednictví v Evropské unii v druhé polovině roku obnovit pravidelné kontroly na hranicích s Německem.

Naznačil to rakouský ministr vnitra Herbert Kickl z protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v rozhovoru s deníkem Salzburger Nachrichten. Bezpečnost občanů je podle něj prioritou.

Rakousko by podle Kickla mohlo zavést kontroly na dopravních tepnách ve směru do Německa jako součást posílení kontroly hranic.

Rakousko systematické kontroly zavedlo na hlavním hraničním přechodu z Maďarska, ale většina ostatních vstupů do alpské republiky je dosud volně průjezdná nebo bez pravidelných kontrol.

Rakousko sousedí s Českou republikou, Německem, Maďarskem, Itálií, Slovenskem, Slovinskem, Švýcarskem a Lichtenštejnskem.

Dva roky kontrol

Některé evropské státy včetně Německa a Rakouska dočasně zavedly určité kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru už na vrcholu migrační krize v roce 2015. Německo minulý týden oznámilo, že bude provádět kontroly na svých hranicích s Rakouskem i dalšího půl roku. Tyto kontroly občas způsobují dlouhé fronty na rakouské straně hranice poblíž Salcburku.

Přečtěte si: Kontroly uvnitř Schengenu způsobují obrovské ztráty >>>>

Rakousko dosud k obnovení pravidelných kontrol na hranici nepřistoupilo, ale Kickl naznačil možnost přitvrzení ostrahy hranice. Bezpečnost veřejnosti podle něj stojí za určité narušení byznysu a turistiky podél jedné z nejdůležitějších severo-jižních tranzitních tras v Evropě.

„V zájmu ochrany našich obyvatel je logické, že kontroly posílíme,“ řekl Kickl. „Od 1. července by se mohlo stát, že budeme kontrolovat (cestující) ve směru z Německa,“ dodal Kickl s tím, že „bezpečnost je na samém vrcholu priorit lidí a někteří pro to jsou určitě ochotni něco obětovat“.

Vnitrozemské Rakousko trvá na tom, že dokud nebudou zajištěny vnější hranice EU, mělo by mít možnost zavádět kontroly na svých hranicích. „Jasně jsme sdělili v dopise Evropské komisi, že si vyhrazujeme právo kontrolovat každou hranici v Rakousku, i ty, které předtím kontrolovány nebyly,“ dodal ministr.