Předsedkyně polského nejvyššího soudu částečně zablokovala kontroverzní disciplinární komoru

Malgorzata Manowská © EPA-EFE/TOMASZ GZELL POLAND OUT

Předsedkyně polského nejvyššího soudu Malgorzata Manowská částečně zablokovala činnost kritizované disciplinární komory této justiční instituce. Kvůli ní vede s polskou vládou národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) soudní spory Evropská komise (EK), podle které komora rozhodující o disciplinárních záležitostech soudců není nezávislá. Informují o tom polská média.

Malgorzata Manowská vydala nařízení, podle kterého akta k disciplinárním případům soudců nebudou směřovat do disciplinární komory, ale přímo k ní do sekretariátu, kde je uloží. Pokud jde o případy, u kterých už se má rozhodovat, bude na samotných členech disciplinární komory, zda tak učiní, nebo ne. Tato opatření budou platit do doby, než Soudní dvůr Evropské unie nevydá definitní rozsudek týkající se disciplinární komory.

Soudní dvůr Evropské unie v polovině července Polsku vzkázal, že disciplinární komora „neposkytuje veškeré záruky nestrannosti a nezávislosti a zejména není chráněna před přímým či nepřímým vlivem polské zákonodárné a výkonné moci“.

Komise upozornila na zhoršení stavu právního státu v EU, Česko dostalo výtku za střet zájmů na vládní úrovni

Podmínky pro nezávislý soudní systém, pluralitu médií či boj s korupcí se v některých zemích Evropské unie od loňského roku zhoršily. Uvedla to dnes Evropská komise ve svém druhém ročním hodnocení stavu právního státu ve všech 27 členských zemích.

Disciplinární komora rozhoduje o postavení soudců a prokurátorů, o jejich trestním stíhání a případném uvalení vazby. Unijní soud rovněž 14. července nařídil Polsku, aby okamžitě přestalo uplatňovat své předpisy týkající se sporné disciplinární komory polského nejvyššího soudu. Manowská se kvůli tomu obrátila na prezidenta Andrzeje Dudu, aby se zasadil o změny současných předpisů tak, aby umožnily fungování polského disciplinárního režimu soudců, který by byl efektivní a nevzbuzoval by výhrady.

Případ disciplinární komory je součástí širšího sporu, který už několik let vede Brusel s Varšavou o soudní reformu. Ta má podle polské vlády zvýšit efektivnost soudů a zbavit je pozůstatků komunismu. Kritici reformě vyčítají, že posiluje politický vliv současné vlády na justici a omezuje nezávislost soudů.

Spor EU a Polska ohledně reformy justice se vyostřuje. Soudní dvůr rozhodl o dalším porušení unijního práva 

Soudní dvůr EU dnes vydal rozsudek o disciplinárním režimu polských soudců. Ve vleklém sporu o justiční reformu prosazenou polskou konzervativní vládou rozhodl, že je polský režim v rozporu s právem EU.