Právo na obhájce bude součástí legislativy EU

zdroj: Evropská komise.

Rada ministrů včera (7. října) přijala návrh Evropské komise, který zajišťuje občanům Evropské unie nárok na právní poradenství kdekoliv na území EU, a to ve všech fázích trestního řízení. Jakmile začne tato legislativa platit, bude se vztahovat na přibližně osm milionů trestních řízení, jež ročně proběhnou v zemích osmadvacítky.

Právo na obhájce je třetí směrnicí z řady návrhů, kterými chce Evropská komise zaručit minimální práva na spravedlivý soudní proces občanů EU kdekoliv na území Evropské unie. Předchozí přijaté návrhy zaručují právo na překlad a tlumočení a právo na informace v trestním řízení.

V osmadvaceti zemích Evropské unie ročně proběhne více než osm milionů trestních řízení. Ačkoliv je právo na obhajobu osoby podezřelé ze spáchání trestného činu uznávaným prvkem spravedlivého procesu, jeho podmínky se v různých členských zemích liší, což by měla přijatá směrnice v praxi změnit. Zadržená osoba bude mít právo na přístup k obhájci od začátku policejního výslechu do konce trestního řízení.

Musí jí být také umožněno důvěrné jednání s obhájcem, v jehož moci je aktivně zasahovat do výslechu. Důvěrnost kontaktů s obhájcem totiž nebyla dosud v některých zemích respektována.

Podezřelému bude umožněno komunikovat se svou rodinou, nebo alespoň rodinu vyrozumět. Ti, kdo byli zatčeni v zahraničí, budou mít možnost spojit se se svým konzulátem a využít právní poradenství v zemi výkonu i vydání zatykače.

„Toto je od Evropské komise v pořadí třetí návrh, který lidem v EU zaručuje právo na spravedlivý soudní proces, ať už se nalézají ve své vlastní zemi, nebo v zahraničí. Plníme slib, kterým bylo posílit práva občanů v celé Evropě,“ uvedla Viviane Redingová, místopředsedkyně Evropské komise a komisařka EU pro spravedlnost.

„Nyní je na členských státech, aby neztrácely čas a v zájmu občanů tento předpis co nejrychleji zařadily do svých právních řádů,“ dodala.

Komise plánuje v podobných aktivitách pokračovat i v nastávajících měsících, kdy by měla předložit další legislativu, která by měla zaručit občanům Evropské unie právo na spravedlivý proces.