Organizovaný zločin a terorismus se v době pandemie mění, varuje Europol

Ředitelka Europolu Catherine De Bolleová © EPA/Koen van Weel

Policejní organizace Europol dnes varovala, že pandemie covidu-19 má značný vliv na proměny organizované trestné činnosti i terorismu a může tyto oblasti kriminality na dlouhou dobu změnit.

Zločinecké skupiny se podle zprávy unijní agentury zaměřily například na falšování zdravotnických pomůcek, své aktivity také přesouvají čím dál více do on-line prostředí.

V uplynulých osmi měsících pandemie zločinci podle šéfky Europolu Catherine De Bolleové využívali nejistoty a změn a identifikovali příležitosti k nové trestné činnosti, kterých se posléze chopili.

Organizované skupiny podle Europolu začaly mimo jiné falšovat léky či vyrábět neúčinné ochranné obleky. Podvody a vydírání se kvůli plošným uzávěrám v mnoha státech začaly přesouvat na internet, terčem kybernetických útoků se často stávají zdravotnická zařízení.

Znepokojivý je podle agentury vývoj v oblasti zneužívání dětí, které tráví v době pandemie mnohem více času na internetu, kde se stávají obětí sexuálních predátorů.

Europol si posvítí na sexuální zneužívání na internetu. EU eviduje 725 000 stížností za rok

Evropská komise dnes zveřejnila obrysy nové pětileté strategie posílení bezpečnosti v „reálném i digitálním prostředí“. Chce se zaměřit na budování infrastruktury odolné vůči hackerským útokům, boj proti terorismu a organizovanému zločinu či na rozvoj unijní policejní agentury Europol.

Pokud budou plošná karanténní opatření trvat, mohlo by podle Europolu kybernetických zločinů ještě přibýt. Více času stráveného doma a na internetu by mohlo u některých lidí vést také k radikalizaci, ať už islamistické či krajně pravicové.

„Je nicméně povzbudivé vidět, jak efektivně orgány činné v trestním řízení napříč EU spolupracují, aby v krátké době našly řešení a bojovaly s bezpečnostními výzvami spojenými s covidem-19,“ dodala šéfka Europolu De Bolleová.

Koronavirus ovlivnil i obchod s drogami. Pouliční prodej se přesunul do on-line prostředí

Zavřené hranice a karanténní opatření proměňují evropské trhy s drogami a závislým lidem mění život. Organizovaný zločin a distribuční sítě se však nové situaci přizpůsobují a využívají k tomu například internet.