Novým koordinátorem EU pro boj proti terorismu je Belgičan

Ministři spravedlnosti a vnitra členských zemí EU se včera shodli na novém protiteroristickém koordinátorovi EU. Důvodem bylo odstoupení Holanďana Gijse de Vriese na konci března 2007, který funkci protiteroristického koordinátora EU vykonával od března 2004.

Vysoký představitel EU pro Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku (SZBP) Javier Solana jmenoval 18. září 2007 jednapadesátiletého profesora evropského práva a bývalého belgického ministra spravedlnosti Gillese de Kerchova jako de Vriesova nástupce.

De Kerchove působil dříve jako ředitel pro záležitosti spravedlnosti a vnitra na sekretariátu Rady EU, kde byl zodpovědný za policejní a soudní spolupráci v trestních věcech. Úzce spolupracoval s prvním protiteroristickým koordinátorem de Vriesem.

Solana uvedl, že je přesvědčen, že de Kerchove „přinese přidanou hodnotu práci Rady v této klíčové oblasti“ boje proti terorismu. Podle Solany bude de Kerchove ve své nové funkci koordinovat práci Rady EU v oblasti potírání terorismu, důkladně monitorovat implementaci protiteroristické strategie a zajišťovat, aby Unie hrála aktivní roli v boji proti terorismu.

Funkce protiteroristického koordinátora byla vytvořena v roce 2004 jako reakce na teroristické útoky v Madridu, jejichž výsledkem bylo 200 mrtvých. Tvrdí se, že neshody o přesné náplni práce koordinátora přiměly de Vriese k rezignaci a vedly také ke zpoždění v obsazení uvolněného postu.

Před zahájením jednání ministrů spravedlnosti a vnitra členských zemí EU Javier Solana novinářům řekl, že nástupce de Vriese by měl mít „větší“ mandát a těšit se z „mnohem užšího vztahu“ s vládami členských zemí EU a institucemi. „Okolnosti se od schválení prvního mandátu změnily. Během této doby jsme mnoho naučili a inteligentní lidé se musí přizpůsobit novým okolnostem,“ uvedl Solana. Především Velká Británie je nadšená tím, aby protiteroristický koordinátor disponoval většími pravomocemi.

Komisař pro svobodu, bezpečnost a spravedlnost Franco Frattini řekl, že byla mezi ministry téměř jednomyslná shoda na tom, aby nový koordinátor byl spíše byrokrat se znalostmi vnitřního fungování EU než politik.

Joseph Daul, předseda nejsilnější politické skupiny v Evropském parlamentu Evropské lidové strany a Evropských demokratů (EPP-ED), považuje dohodu za „krok správným směrem“.

Amnesty International se ale k nominaci nového protiteroristického koordinátora vyslovila kriticky. Podle Amnesty se EU musí vyrovnat ještě s faktem, že způsob, jakým je veden boj proti terorismu má vážné dopady na lidská práva.