Norsko zvažuje vystoupení ze Schengenu, obává se Bulharska a Rumunska

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: adamr.

Norsko, nečlenská země Evropské unie, zvažuje odchod ze schengenského prostoru, v němž neexistují hraniční kontroly. Důvodem jsou obavy z plánovaného rozšíření Schengenu o Bulharsko a Rumunsko. Problémy s ochranou hranic má v posledních dnech i Slovensko.

Schengenský prostor je území mezi 26 evropskými státy včetně České republiky, ve kterém neplatí vnitřní hranice. Tato dohoda má v první řadě usnadnit pohyb mezi jednotlivými státy. V poslední době však některé členské státy vyjádřily obavu, že Schengen umožňuje nekontrolovaný pohyb kriminálníků a kvůli nedostatečné kontrole některých částí vnější hranice i nelegální imigraci.

Takové obavy naposled zazněly z úst norské poslankyně Jenny Klinge z vládní strany Senterpartiet. Problém je podle ní o to závažnější, protože se blíží rozšíření Schengenu – o Bulharsko a Rumunsko.

Klinge je přesvědčena, že by norská vláda měla co nejdříve převzít kontrolu nad hranicemi své země. Informaci o tom přinesla norská média, a to jen několik hodin poté, co zveřejnila záběry asi 200 imigrantů, převážně rumunských a bulharských Romů, žijících v neutěšených podmínkách v soukromé štěrkovně v Oslu. Podle rumunských médií vyvolaly záběry v Norsku pohoršení.

Členství Bulharska a Rumunska v Schengenu je již dlouho odkládáno. Přestože obě země splňují technické podmínky pro vstup,  některé státy v čele s Nizozemskem považují jejich nedostatečný boj s korupcí a organizovaným zločinem za vážnou překážku a obávají se, že by tyto země nebyly schopné dostatečně ochránit vnější hranice Unie (EurActiv 2.3.2012).

O další budoucnosti obou zemí by měli jednat ministři vnitra na svém zářijovém setkání. Podle prozatímního rumunského prezidenta Crina Antonescu však Rumunsko do Schengenu v dohledné době přijato nebude.

Pašerácký tunel objeven pod slovenskou hranicí

Problémy s ochranou vnější hranice EU má v posledních dnech i Slovensko. Pod jeho přísně střeženou hranicí s Ukrajinou objevila slovenská policie tunel, kterým pašeráci nejméně rok převáželi nezdaněné a neproclené zboží. Slovensko přitom brzy čeká hodnocení Unie týkající se zabezpečení vnější hranice EU plánované k pátému výročí vstupu země do Schengenu.

Tunel, který byl podle policie vybudován profesionální báňskou technologií, měl délku skoro 700 metrů a vedl z ukrajinského Užhorodu do oblasti mezi vesnicemi Vyšné a Nižné Nemecké.

Pašeráci tunelem, ve kterém se nacházela i železnice s malým vláčkem, převáželi převážně cigarety. Existují však obavy, že tato cesta fungovala i pro pašování osob. Podle odhadů slovenských úřadů přišel stát tímto způsobem na daních až o 50 milionů eur ročně.

„Tunel byl plně vybaven technologií na převoz. Malý vláček, když to tak řeknu, byl schopen přepravovat všechny druhy zboží, obáváme se bohužel, že i živého,“ uvedl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

„Je to jako vystřižené z filmu odehrávajícího se na mexicko-americké hranici,“ okomentoval situaci Peter Kažimír, slovenský ministr financí.