Nizozemsko má vůči rozšíření Schengenu stále výhrady

Mark Rutte, nizozemský premiér; zdroj: The Council of the European Union.

Zrušená návštěva nizozemského premiéra Marka Rutteho v Sofii podle některých pozorovatelů naznačuje, že mezi oběma zeměmi panuje napětí. Haag totiž koncem září vetoval členství Bulharska a Rumunska v schengenském prostoru. Nizozemská strana ale podobné vysvětlení odmítá.

Nizozemský premiér Mark Rutte měl ve svém kalendáři na včerejšek naplánovanou státní návštěvu Sofie. Jak ovšem dříve informovala bulharská média, schůzka byla nakonec odvolána. Mluvčí ministerstva zahraničí Vessela Černeva jako důvod označila hlasování o bulharském státním rozpočtu.

Bulharští představitelé chtěli během schůzky Ruttemu předložit argumenty pro ukončení nizozemského veta, které od schůzky ministrů vnitra EU blokuje vstup Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru bez hranic (EurActiv 23.9.2011). Podle Dnevniku, partnerského portálu EurActivu v Bulharsku, Černeva uvedla, že současná politická konstelace mezi Haagem a Sofií není schůzce státníků nakloněna.

Přestože Rutte se se svým bulharským protějškem Bojkem Borisovem setkal i na nedávných summitech Evropské unie, oficiální návštěva má podle mluvčí zvláštní význam. Obě země tím totiž dávají najevo, jaký význam přikládají svým bilaterálním vztahům. V tuto chvíli však prý na podobné jednání není správná chvíle. Černeva vyjádřila naději, že se schůzka obou premiérů uskuteční ještě letos.

Přestože se polské předsednictví na zářijové Radě ministrů vnitra snažilo Nizozemsko přesvědčit, že Bulharsko i Rumunsko splnilo všechny technické požadavky pro vstup do schengenského prostoru, jeho nesouhlas se mu zlomit nepodařilo. Nizozemci se společně s Finy postavili proti otevírání společných hranic. Důvodem je nedostatečný pokrok v reformě soudnictví, boji s korupcí a v případě Bulharska navíc při potírání organizovaného zločinu.

Oba státy svůj souhlas s rozšířením Schengenu podmiňují „pozitivní zprávou“ v rámci evropského mechanismu pro spolupráci a ověřování pokroku (CVM). Součástí této procedury je hodnotící zpráva, v níž Evropská komise jednou za půl roku informuje o tom, jakých pokroků Rumunsko a Bulharsko v problematických oblastech dosáhly. Novou zprávu má Komise zveřejnit v březnu 2012.

Tak vážné to prý není

Tiskový mluvčí nizozemské vlády EurActivu nabídl ale méně dramatický důvod pro odvolání schůzky. Návštěvu podle něj obě strany zrušily po vzájemné dohodě minulý týden. Náhradní setkání obou státníků se má uskutečnit v „blízké budoucnosti“, dodal mluvčí.

„Spor o Schengen není žádným tajemstvím. Není to ale důvod odložení schůzky,“ řekl mluvčí.

Evropský parlament nedávno přijal usnesení, ve kterém vyjádřil politování nad nizozemským a finským vetem. Někteří europoslanci Haagu a Helsinkám dokonce vyčetli, že podléhají populismu.

Rumunský prezident Traian Basescu a bulharský premiér Bojko Borisov se údajně během nedávného summitu EU snažili otázku rozšiřování Schengenu s nizozemským premiérem projednat, ovšem bez úspěchu. Podle zdrojů by se další rozšiřování bezhraničního prostoru mohlo objevit na prosincovém summitu Evropské rady. K žádnému rozhodnutí však zřejmě nedojde.

Rumunská média uvedla, že Finsko se prý podle ministra vnitra Päiviho Räsänena hodlá rozhodnout až na základě příští březnové zprávy v rámci CVM.