Německo zvažuje třídění cestujících při kontrolách na letištích

Ředitel letiště v německém Düsseldorfu Christoph Blume navrhuje při bezpečnostních kontrolách na německých letištích dělení cestujících do rizikových skupin podle věku, pohlaví a etnického původu.

Christoph Blume, šéf letiště v Düsseldorfu a nastupující ředitel Asociace německých letišť, vyvolal v mezisvátečním období na německé politické scéně nečekané pozdvižení. V úterním (28. prosince) rozhovoru pro Rheinische Post navrhl, aby německá letiště zavedla bezpečnostní selekci cestujících na základě kritérií, jako je věk, pohlaví a etnická a náboženská příslušnost.

Podle Bluma by rozdělení pasažérů do rizikových kategorií značně zkrátilo stále narůstající bezpečnostní kontroly.

Každý nový incident vede na letišti k dalším a dalším kontrolám. Stále se snažíme zlepšovat naše kontrolní vybavení, to má ale své technologické a provozní limity,“ řekl Blume pro německý deník.

Tímto způsobem (tříděním cestujících – pozn. red.) bychom mohli lépe využít dosavadní bezpečnostní technologie pro pohodlí všech zúčastněných,“ dodal.

Blume, nastupující od ledna do funkce prezidenta Asociace německých letišť, v rozhovoru také podpořil zavedení tělesných skenerů, které se nyní testují na letišti v Hamburku. Německé spolkové ministerstvo vnitra a vedení německé policie by o zavedení této technologie v Německu měly podle Bluma rozhodnout už na počátku příštího roku.

Politické strany v Německu zuří

Političtí představitelé v Německu ale nemají pro Blumovu iniciativu špetku pochopení. Rozdělení pasažérů do tří skupin na takzvané dobré, normální a podezřelé podle německých politiků bezpečnost v letecké dopravě nezvýší, navíc je diskriminační a protiústavní.

Podle německého národně bezpečnostního úřadu není Blumem navrhované řešení zrovna dokonalé. Teroristé se podobným opatřením dokáží rychle přizpůsobit a případný útok nakonec nemusí spáchat osoba, která by spadala do kategorie podezřelých.

Zahraničněpolitický expert CDU Ruprecht Polenz pro internetový portál Spiegel označil návrh za politicky stupidní, protiústavní a z politicko-bezpečnostních hledisek nebezpečný.

Izrael systém praktikuje dlouho, turisté si stěžují

Podle Bluma ale není na systému rizikových skupin nic zvláštního. Dlouhodobě ho praktikují například v Izraeli, tvrdí Blume.

Podle německého deníku letiště v Izraeli zjišťují u cestujících cíl a účel cesty nebo zdroje, ze kterých zaplatili letenku, a pak dále podle věku, pohlaví, náboženské a etnické příslušnosti pasažéry dělí do bezpečnostních kategorií.

Takto osobní kontroly ale špatně snáší cizinci, kteří si často stěžují na šikanu ze strany izraelských úřadů. Podle turistů přilétajících do Izraele mají přísné pohovory často ponižující charakter a budí dojem rasistického pozadí.

To je případ i prezidentky americké univerzity v Miami, profesorky Donny Shalaly, která si stěžovala na ponižování kvůli svému libanonskému jménu. Incident vyvolal reakci v nejvyšších politických kruzích a izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman slíbil vytvoření speciálních kanceláří na letištích, která budou podobné stížnosti okamžitě řešit.

„Je nepřípustné, aby renomovaná prezidentka americké univerzity byla zastrašována jen proto, že má libanonské příjmení,“ uklidňoval tehdy situaci ministr Lieberman.

A podobné situace se nevyhýbají ani dalším známým turistům. Na jaře tohoto roku Izraelci deportovali známého španělského klauna Ivana Pradu, který měl vystoupit v palestinském Rámalláhu. Agenti Šin Bet tvrdili, že je v kontaktu s teroristy.

Izraelské úřady ročně registrují podobných stížností stovky. Lieberman připouští, že dosavadní situace poškozuje reputaci Izraele i turistický ruch. Země je ale v permanentním ohrožení a přísné pohovory jsou podle Izraele nezbytné pro eliminaci teroristických útoků.