Německo se pustilo do Dánska kvůli plánům na společné hranici

Zdroj: Evropská komise.

Berlín včera vystoupil s kritikou vůči plánům dánské vlády, které počítají z výstavbou nových kontrolních stanovišť na hraničních přechodech mezi oběma zeměmi. Podle Německa by Kodaň měla se stavbou počkat na verdikt Evropské komise, která posuzuje, zda Dánsko znovuzavedením kontrol na hranicích neporušuje pravidla Schengenu.

„Není nejmenší důvod, proč by se právě teď mělo začínat s výstavbou prvků nového dánského systému hraničních kontrol, který v Evropské komisi a německé vládě vzbuzuje vážné pochyby s ohledem na kompatibilitu s Schengenskou dohodou,“ uvedl náměstek německého ministra zahraničí Werner Hoyer.

Středopravá dánská vláda rozhodla 11. května o obnovení kontrol na hraničních přechodech, na letištích a v přístavech. Prohlídky od začátku července provádí Dánsko také na společné hranici s Německem a na mostě do Švédska.

Evropská komise vládu vyzvala, aby jí poskytla dodatečné informace, které k tomuto rozhodnutí vedly a během července do země vyslala skupinu expertů, kteří měli na místě prošetřit, zda Dánsko neporušuje pravidla vyplývající z dohody o schengenském prostoru bez hranic.

Komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmström po návratu mise uvedla, že vláda v Kodani nebyla schopná Komisi poskytnout uspokojující vysvětlení důvodů, které jí vedly k posílení hraničních kontrol. Prohlásila také, že Brusel bude situaci dále monitorovat a k zajištění respektu vůči legislativě EU použije „veškeré nástroje, které má k dispozici“(EurActiv 19.7.2011).

Dánsko na podzim čekají parlamentní volby a rozhodnutí o znovuzavedení hraničních kontrol je výsledkem dohody mezi vládní koalicí a Dánskou lidovou stranou, která hledá hlasy voličů rétorikou namířenou proti přistěhovalcům. Strana se dožaduje ochrany před „brutálními zločiny“, pašeráctvím a obchodem s lidmi.

Německé vládě se ale dánské rozhodnutí nelíbí. Celá záležitost navíc v Evropě rozpoutala diskusi o volném pohybu osob v schengenském prostoru bez hranic.

Hoyer v prohlášení dodal, že Dánsko by se svými plány výstavby kontrolních stanovišť mělo počkat do doby, než Evropská komise přijde s konečným rozhodnutím.