Německá vláda předpokládá, že prodlouží kontroly na hranici se čtyřmi sousedními zeměmi včetně Česka. Na tiskové konferenci to dnes řekl mluvčí ministerstva vnitra, informoval zpravodajský web ntv. Na hranici s Českem, Polskem a Švýcarskem platí nyní kontroly do poloviny prosince, na hranici s Rakouskem do poloviny listopadu.
„Tyto kontroly na vnitřní hranici (schengenského prostoru) budou zřejmě dále potřeba,“ uvedl mluvčí. Dodal, že by se to mělo týkat všech čtyř kontrolovaných úseků. Pomezí s Rakouskem Německo ve snaze omezit nelegální migraci kontroluje už od roku 2015, od loňského podzimu tuto ochranu rozšířilo i na pomezí s Českem, Polskem a Švýcarskem. Kvůli skončené olympiádě a následné paralympiádě kontroluje až do konce září i hranici s Francií.
Mluvčí ministerstva, v jehož čele stojí sociální demokratka Nancy Faeser, uvedl, že stacionární kontroly zaznamenaly „celkem značné úspěchy“. Týká se to podle něj především zatčení převaděčů lidí. Hraniční kontroly podle něj budou pravděpodobně potřebné tak dlouho, dokud nebude „výrazně posílena kontrola vnějších hranic“ Evropské unie.
Ministryně Faeserová už v polovině srpna uvedla, že kontroly na německých hranicích s Českem, Rakouskem, Polskem a Švýcarskem zůstanou tak dlouho, jak bude třeba, a to klidně i po 15. prosinci, do kdy jsou zatím plánovány.
V posledních týdnech se také řada zemských politiků vyjádřila pro jejich pokračování. Ve čtvrtek prodloužení kontrol na hranicích s Českem a Rakouskem podpořil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann, dnes se přidal braniborský ministerský předseda Dietmar Woidke.
„Pokud chceme zpátky Evropu, jak ji známe a milujeme, Evropu bez hranic, musí se přísně kontrolovat vnější hranice,“ řekl Woidke listu Der Tagesspiegel. Podle něj je jasné, že zavedení účinných opatření na hranicích schengenského prostoru ještě potrvá, a je tak třeba německé hranice se sousedy dále kontrolovat.
Braniborsko čekají za dva týdny zemské volby, jedním z jejich hlavním témat je migrace. Toto téma dominovalo také zemským volbám v Durynsku a v Sasku, které hraničí s Českem i Polskem. Přes 30 procent v těchto hlasováních získala protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD). Vyhrocená debata se o migraci vede i na spolkové úrovni, mimo jiné kvůli několika teroristickým útokům, které v posledních týdnech spáchali migranti či lidé s kořeny v cizině.