Německo a Francie požadují větší pravomoci při kontrole hranic před imigranty

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Německý ministr vnitra společně s jeho francouzským kolegou zaslali dopis dánskému předsednictví, v němž vznesli požadavek na změnu schengenských pravidel. Podle nich by členské státy měly mít volnější ruce v zavádění kontrol na hranicích. Důvodem jsou obavy z příchodů ilegálních imigrantů.

Společná francouzsko-německá iniciativa přichází pouhý týden před plánovaným setkáním ministrů spravedlnosti a vnitra celé evropské sedmadvacítky, které se odehraje v Bruselu. 

V dopise, který německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich a jeho francouzský kolega Claude Guéant zaslali dánskému předsednictví a z něhož citoval německý deník Süddeutsche Zeitung, žádají Evropskou komisi, aby přikročila ke změně schengenských pravidel. 

V současné době mohou totiž signatářské země schengenské dohody při ochraně svých hranic zavádět pouze dočasné kontroly jen ve výjimečných případech. Jinými slovy pouze v takových případech, kdy je ohrožen veřejný pořádek nebo bezpečnost té které země, například při významných fotbalových utkáních, kdy do země míří agresivní fanoušci. Paříž i Berlín chtějí, aby kontroly mohly trvat 30 dní. 

Na změnu schengenských pravidel, které v současné době platí pro 25 členských i nečlenských zemí EU, poukázal nekontrolovatelný přiliv imigrantů ze severní Afriky a arabských zení na přelomu loňského roku. Ukázalo se, že některé země nejsou schopny tento nápor zvládat – v této souvislosti se nejčastěji zmiňovalo Řecko. 

Na začátku března francouzský prezident Nicolas Sarkozy dokonce pohrozil, že pokud se nepodaří pravidla Schengenu reformovat do dvanácti měsíců, Francie sáhne po radikálním řešení – sama bezhraniční zónu opustí (EurActiv 12.3.2012). 

Mnoho komentátorů označilo výroky současného francouzského prezidenta za promyšlenou součást jeho předvolební kampaně, v níž mají otázky imigrace velký prostor. První kolo francouzských prezidentských voleb proběhne tuto neděli (22. dubna). 

Úpravou pravidel schengenského prostoru se dlouhodobě zabývá i Evropská komise, která na popud členských zemí EU přišla vloni na podzim s první návrhem na jejich změnu.  

Vzhledem k tomu, že návrh počítal například tím, že země by měly při zavádění hraničních kontrol žádat o souhlas unijní instituce, přílišnou podporu politiků si nezískal (EurActiv 17.9.2011).