Nejvíc migrantů teď míří do Španělska. Celkově ale jejich počet klesá

© Shutterstock

Italská vláda razí tvrdý postup proti příchozím, a proto nově nejsilnější migrační proud míří do Španělska. Přes moře do Evropy tento rok dorazilo více než 50 tisíc migrantů, což je o 70 % méně než za stejné období minulý rok.

V první polovině letošního roku se počet nelegálních přechodů vnější hranice EU snížil na asi 60 430. Ve srovnání se stejným obdobím loni je to asi poloviční počet, uvedla dnes unijní agentura Frontex, tedy evropská pobřežní a pohraniční stráž. Důvodem je podle ní především snížení migračního tlaku v centrálním Středomoří. Poprvé tak více lidí připlouvá do Španělska než do Itálie.

Na hlavních migračních trasách do EU zaznamenal Frontex v červnu přibližně 13 100 nelegálních přechodů vnější hranice evropského bloku. Je to o 56 procent méně v porovnání s rokem předchozím.

Stejný měsíc se poprvé nejvýznamnější migrační trasou stala západní část Středozemního moře, upozornila agentura. V červnu totiž do Španělska dorazilo okolo 6 400 migrantů, v porovnání se stejným měsícem v roce 2017 je to nárůst na 166 procent. Za celých prvních šest měsíců letoška se počet v meziročním srovnání zdvojnásobil na přibližně 14 700 příjezdů. Letos jde především o občany Maroka, Guineje a Mali.

Kolik stojí převaděči a jak to vypadá v uprchlickém táboře? Projděte si cestu migrantů do Evropy

Od vypuknutí migrační krize zamířily do evropských zemí stovky tisíc imigrantů. Evropská unie na nápor nedokázala dostatečně přesvědčivě reagovat. Projděte si jednotlivé fáze, kterými může imigrant mířící do Evropy z jihu či jihovýchodu projít, a to včetně azylového řízení.

Také Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes uvedla, že počet lidí, kteří tento rok evropských břehů dosáhli ve Španělsku, převýšil ty, kdo se ve stejném období přes Středozemní moře dostali do Itálie.

Podle jejích čísel dosáhlo španělských břehů od počátku roku do 15. července 18 106 běženců, zatímco do Itálie přes Středozemní moře doplulo 17 827 migrantů.

Kromě toho se téměř 3000 migrantů pokusilo dostat na španělská území Melilla a Ceuta v severní Africe, uvedla IOM. Zvláště v posledních týdnech se počet uprchlíků přicházejících do Španělska zvýšil ze zhruba 50 na 220 denně. V západním Středomoří se počet migrantů přicházejících do Evropy letos meziročně údajně téměř ztrojnásobil. Šéf Frontexu Fabrice Leggeri už několik měsíců varuje před tím, že cesta přes Španělsko by se mohla stát pro uprchlíky hlavní trasou, napsala agentura DPA.

Přes moře do Evropy tento rok dorazilo bezmála 51 000 migrantů, což je o 70 procent méně než minulý rok za stejné období. Při pokusu dostat se do Evropy ve Středozemním moři od ledna utonulo 1 443 lidí, uvedla IOM.

Podle údajů evropské agentury Frontex v centrálním Středomoří, kde nová italská vláda razí vůči přijíždějícím nový a tvrdý přístup, v červnu dorazilo přibližně 3 000 osob. Proti stejnému měsíci předchozího roku je to pokles o 87 procent. Za celou první polovinu roku připlulo 16 100 osob, o 81 procent méně než loni. Šlo především o občany Tunisu a Eritreje.

Itálie chce zavřít své přístavy i plavidlům námořních misí EU

Itálie chce, aby lodě se zachráněnými uprchlíky přistávaly i v přístavech jiných členských států. Podle Komise ale o přístavu už nyní rozhoduje země, která záchranou misi vede, v tomto případě Itálie.

Příčinu výrazného poklesu migrantů v centrálním Středomoří je podle DPA třeba vidět i v tom, že Libye od minulého roku s podporou Itálie zachycuje více migrantů ve svých národních vodách a vrací je na africkou pevninu.

Ve východním Středomoří v červnu hranici překonalo asi 3 600 lidí, o třetinu méně než v květnu, uvedl dnes Frontex. Přes trvající pokles příjezdů do Řecka po moři se ale zvýšil počet přechodů pozemní hranice z Turecka, a tak se za první půlrok roku 2018 touto cestou do Unie dostalo asi 24 300 lidí.