Napolitano v Bruselu: u bezpečnosti dopravy musíme přidat

Americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitano se během včerejší návštěvy Bruselu pokoušela přesvědčit EU o nutnosti hlubší spolupráce při ochraně dopravy před terorismem.

Bývalý guvernérka Arizony a nynější americká ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitano včera (6. ledna) varovala představitele Evropské unie před následky případného teroristického útoku na klíčové dopravní tepny na zemi i ve vzduchu a vyzvala k hlubší spolupráci všech států v této oblasti.

„Bez ohledu na to, kde by k útoku mohlo dojít, dominový efekt potenciálního útoku na tepny globálního obchodu by mohl zásadně poškodit nejen Spojené státy, ale celé mezinárodní společenství,“ varovala Napolitano.

Podle ministryně nedávné pokusy umístit na paluby dopravních letadel výbušniny ještě zvýšily nutnost potírat šíření zbraní hromadného ničení ze strany mezinárodního společenství.

USA investují do bezpečnosti miliardy, Evropa váhá

Od událostí 11. září 2001 zaznamenaly americké aerolinky a letiště 5 pokusů o teroristický útok a zvyšování bezpečnosti zejména osobní dopravy zůstává jednou z priorit americké administrativy. Kongres schválil zákon o bezpečnosti letectví a dopravy a americké úřady napumpovaly miliardy dolarů do opatření na ochranu svých pasažerů na nebi.

Nedávno Spojené státy také zavedly na letištích tělesné skenery pro monitoring celého těla.

Evropská komise se ale zatím k dalšímu zpřísnění bezpečnostních opatření příliš nemá. Komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmström na dnešní tiskové konferenci zapochybovala o rovnováze mezi občanskými právy a bezpečností.

„Musíme zhodnotit rovnováhu mezi ochranou občanských práv a národní bezpečností, ale myslím, že jsme po 11. září zašli příliš daleko v důrazu na bezpečnost,“ řekl komisařka, podle které nebyly dosavadní legislativní kroky v oblasti bezpečnosti dost dobře promyšlené.

Nyní je řada na dopravě

Podle Spojených států nyní nastal čas zaměřit se bezpečnost hlavních dopravních tras mezinárodního obchodu. Napolitano také včera oznámila, že se USA spojí s World Customs Organisation ve snaze přimět i další země, organizace a soukromé dopravce k zajištění větší bezpečnosti pro globální zásobovací řetězec.

Podle americké ministryně se musí vlády nově zaměřit na tři hlavní oblasti: sdílení informací a sledování materiálů, které mohou sloužit k výrobě výbušnin; ochrana vzdušných, pozemních i vodních dopravních cest; a zvyšování odolnosti zásobovacího řetězce.

„Obchod musí fungovat za všech okolností,“ řekla Napolitano s tím, že není možné, aby teroristé využili světový obchod jako rukojmí.