Na našem úspěchu závisí důvěryhodnost EU, říká šéfka nového Úřadu evropského veřejného žalobce

© European Union

Evropská unie má ode dneška společný nástroj pro boj s podvody či zneužíváním společných fondů. Po mnoha letech diskusí a příprav zahájil činnost Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO).

Podle šéfky EPPO Laury Kövesiové by měl nyní výrazně vzrůst počet vyřešených případů hospodářské a finanční kriminality.

„Jsme prvním skutečně účinným nástrojem pro ochranu vlády práva v EU. Na našem úspěchu závisí důvěryhodnost Unie,“ prohlásila dnes někdejší šéfka rumunské protikorupční prokuratury Kövesiová. Pod sebou bude mít zástupce všech zemí EU vyjma Polska, Maďarska, Irska, Švédska a Dánska, které se na práci EPPO podílet nebudou.

Úřad evropského veřejného žalobce: Velké ambice i pochybnosti

Do konce roku 2020 má začít plně fungovat orgán, o jehož vytvoření se mluví už více než dvacet let – Úřad evropského veřejného žalobce. Vůbec poprvé tak na úrovni EU vznikne subjekt s nadnárodní pravomocí a působností vyšetřovat a trestně stíhat přeshraniční trestnou činnost. A jeho ambice jsou opravdu velké. I z toho důvodu je na místě si tento nový orgán představit podrobněji.

Podle Evropské komise bude práce prokuratury zvláště důležitá s ohledem na to, že nový rozpočet na období 2021 až 2027 a mimořádný fond koronavirové pomoci ekonomikám obsahují dohromady přes 1,8 bilionu eur (téměř 50 bilionů korun), což je historicky největší společný balík unijních peněz. Prokuratura má vyšetřováním a stíháním podvodů zamezit tomu, aby kdokoli tyto peníze čerpal neoprávněně.

„Dnešek je dobrý den pro unijní daňové poplatníky. Je to silný signál v boji proti podvodům, a to zejména v momentě, kdy Evropa investovala hodně peněz do ekonomické obnovy,“ komentovala dnešní zahájení činnosti EPPO místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Portugalsko má problém, europoslancům se nelíbí kandidát na unijního žalobce

Krátce po začátku svého půlročního předsednictví Evropské unie se portugalská vláda dostala do problémů kvůli pochybnostem kolem výběru zástupce země do vznikající evropské prokuratury.

Zapojené členské státy v posledních měsících jmenovaly do pozice evropských žalobců své vlastní kandidáty. Českých žalobců bude v EPPO působit deset a povede je státní zástupce Petr Klement.

Ten na státním zastupitelství působí od roku 2000, od roku 2004 pak zastával funkci státního zástupce. Svou kariéru veřejného žalobce započal u Městského státního zastupitelství v Brně. Zde se zabýval převážně hospodářskou trestnou činností. V roce 2006 přesídlil na Nejvyšší státní zastupitelství, kde se až do svého jmenování evropským žalobcem věnoval závažné hospodářské a finanční kriminalitě se specializací na ochranu finančních zájmů EU a na kybernetickou kriminalitu.

ČR nebude mít dva, ale deset žalobců. Rozpočet EPPO se podařilo na poslední chvíli výrazně navýšit

Dlouho to vypadalo, že Úřad evropského veřejného žalobce nebude schopen plnit své ambiciózní cíle. Problém se ale na poslední chvíli podařilo vyřešit. A oddechnout si může i Česko, které bude mít dostatek delegovaných žalobců.