Migrace není jen italský problém. Buď nám Evropa pomůže, nebo najdeme jiná řešení, říká Salvini

© Shutterstock

Evropská unie musí pomoci Itálii vypořádat se s příchody migrantů ze severní Afriky, v opačném případě se země bude nucena poohlédnout po jiných řešeních. Prohlásil to dnes nový italský ministr vnitra Matteo Salvini.

„Je třeba zdravého rozumu. Přistávání a přijímání stovek tisíc ´neuprchlíků´ nemůže být nadále jen italský problém,“ napsal Salvini, který je šéfem protiimigrační a euroskeptické Ligy, na svém twitteru. „Buď nám Evropa pomůže naši zemi zabezpečit, nebo budeme muset najít jiná řešení,“ uvedl ministr, jehož stranu označují média za krajně pravicovou.

Salvini: Buď nám Evropa pomůže naši zemi zabezpečit, nebo budeme muset najít jiná řešení.

Salvini už v neděli během návštěvy Sicílie přislíbil, že největší italský ostrov již nebude „uprchlickým táborem Evropy“. Týden před lokálními sicilskými volbami dodal, že zastaví proud migrantů, kteří na jih Itálie míří ze severní Afriky. Kritici jeho plánům vyčítají, že jsou neproveditelné a že mohou způsobit nárůst xenofobie ve společnosti.

Salvini plánuje deportovat z Itálie více než půl milionu přistěhovalců, kteří nemají potřebné doklady.

Itálii se v posledním roce podařilo i díky kontroverzní dohodě s Libyí snížit počty migrantů přistávajících u jejích břehů. Podstatou dohody je podpora libyjské pobřežní stráže a ochrana hranic před ilegálním pronikáním migrantů do evropských států. Podle organizací pro lidská práva jsou ale kvůli této dohodě migranti týráni, svévolně zadržováni, vydíráni a vystavováni špatným podmínkám v detenčních táborech.

Porušuje italsko-libyjská spolupráce lidská práva migrantů? Nigerijci myslí, že ano, a proto podávají žalobu. Více >>>>

Bez ohledu na zmíněnou dohodu bylo ale letos podle italských úřadů v zemi registrováno 13.500 nově příchozích migrantů. Pro italské voliče byla v březnových volbách migrace jedním z hlavních témat, kvůli čemuž Liga označovaná za krajně pravicovou stranu dosáhla nebývalého úspěchu.

Ministři budou znovu diskutovat o kvótách

Nová italská vláda vytvořená Ligou a populistickým Hnutím pěti hvězd (M5S) složila přísahu v pátek. Liga i M5S požadují po Bruselu další peníze na řešení následků migrační vlny. O migraci budou v úterý jednat ministři vnitra Evropské unie v Lucemburku, Salvini se ale podle bruselských zdrojů schůzky nezúčastní.

Jednání bude pro končící bulharské předsednictví poslední možností jak splnit zadání prosincového summitu EU a dobrat se ohledně reformy navržené už v roce 2016 shody všech členských států.

Diplomaté však podobný vývoj vidí jako velmi nepravděpodobný. „Nejsou žádná velká očekávání,“ řekl ČTK s vývojem a přípravou úterní diskuse informovaný představitel jedné ze zemí, které mají dál problém s nynější podobou kompromisu tak, jak ji zemím Bulhaři představili.

Na mnoha částech reformy takzvaného dublinského systému se už diplomatům shodu najít podařilo. Klíčový spor, přes veškeré snahy Bulharů najít řešení, ale zůstává stejný, a to už od roku 2016, kdy původní návrh předložila Evropská komise. Země ze středu a východu Evropy odmítají, aby reforma obsahovala mechanismus povinného přebírání žadatelů o azyl z migrací postižené země do jiných států bloku.

Diskuse o migrační politice je v Česku pokřivená. Čtěte další díl seriálu #jasnovEU >>>>