Malta a Kypr prodávají evropské pasy investorům. Komise proti nim zahájila řízení

© Pixabay

Evropská unie zahájila právní kroky proti Maltě a Kypru kvůli programu udělování pasů odměnou za milionové investice (tzv. zlatá víza). Díky této praxi získávají evropský pas obyvatelé nečlenských zemí EU. Své rozhodnutí dnes zveřejnila Evropská komise.

Kyperská vláda oznámila zastavení programu již minulý týden poté, co se v médiích objevilo video, na němž předseda kyperského parlamentu vyjádřil ochotu pomoci se získáním pasu čínskému obchodníkovi s kriminální minulostí.

Program nabízí na Maltě pasy movitým cizincům výměnou za investici v objemu přibližně jednoho milionu eur (přibližně 27 milionů korun); v případě Kypru byla požadována investice dvou milionů eur (asi 54 milionů korun).

„V úsilí EU o potlačování korupce a praní peněz nemůže existovat slabý článek,“ uvedla komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

The Capitals: Portugalsko zruší zlatá víza pro investory v Lisabonu a Portu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Evropská komise přistoupila k právním krokům, protože obě členské země nabízely své občanství, a „tím také občanství EU“, aniž požadovaly „skutečnou vazbu na zemi“, citovala komisařku agentura Reuters.

Problémem takzvaných zlatých pasů a zlatých víz se Evropská komise zabývala už v roce 2019. EU nemůže tuto praktiku zakázat, ale může dané země přinutit, aby požadovaly skutečné fyzické usídlení v zemi na delší dobu.

Kypr a Malta mají dva měsíce na nápravu situace. Pokud nedojde k výrazné změně v přístupu, může Komise případ postoupit Soudnímu dvoru EU a nakonec může požádat soud o uložení sankcí.