Nechtěná loď Aquarius se 141 migranty na palubě po několika dnech čekání zakotví na Maltě. Polovina pasažérů je nezletilá.
Několik zemí Evropské unie si mezi sebou rozdělí 141 migrantů ze záchranářské lodi Aquarius a další stovku běženců z jiných plavidel ve Středozemním moři. Napsal to deník El País, který se odvolává na zdroje ve španělské vládě. Ještě do včerejšího dne přitom loď nedostala od žádné evropské země povolení k vylodění cestujících.
Aquarius bude moci nakonec zakotvit na Maltě, odkud migranti poputují do dalších zemí. Evropská komise (EK) dnes uvedla, že půjde o Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko.
„Malta učiní ústupek a umožní té lodi vplout do svých přístavů, ačkoli není ze zákona povinna to udělat,“ oznámila maltská vláda.
„Malta bude fungovat jako logistická základna a všech předpokládaných 141 migrantů na palubě bude rozděleno mezi Francii, Německo, Lucembursko, Portugalsko a Španělsko,“ citovala ze sdělení agentura Reuters.
Rozhodnutí Malty a pěti zemí uvítal dnes na svém twitterovém účtu evropský komisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopoulos.
Welcome the decision of Malta to authorise the disembarkation of the #Aquarius. I commend France Spain Germany Portugal and Luxembourg for their solidarity to take a share of the migrants on board. We need sustainable solutions. This is the responsibility of the EU as a whole.
— DimitrisAvramopoulos (@Avramopoulos) August 14, 2018
Malta přijala i další migranty
Malta zároveň informovala, že k jejím břehům bylo v pondělí dopraveno dalších 114 běženců. Šedesát z nich má být přerozděleno mezi další státy EU.
Podle zdrojů deníku El País se na rozdělení migrantů dohodla šestice zemí, přičemž z obou skupin má 60 lidí přijmout Španělsko. Portugalská vláda oznámila, že přijme dohromady 30 migrantů z lodi Aquarius a dalších plavidel, která se teď nacházejí u Malty.
Aquarius vzal na palubu v pátek lidi ze dvou plavidel, na jednom bylo 25 uprchlíků, na druhém 116. Podle Lékařů bez hranic pochází více než dvě třetiny z těchto lidí z Eritreje a ze Somálska.
O uprchlících, kteří jsou nyní na palubě Aquariusu, řekla šéfka organizace SOS Méditerranée Sophie Beauová, že je jejich stav stabilní. Lidé jsou podle ní ale vyčerpaní, unavení a dehydrovaní. Mnozí prošli tábory v Libyi a mají za sebou špatné zacházení.
Eurokomisař Avramopulos dnes uvedl, že Evropská unie potřebuje najít dlouhodobé řešení migrační otázky.
„Nemůžeme se spoléhat na náhodné domluvy, potřebujeme udržitelná řešení. Nejde o zodpovědnost jednoho členského státu nebo malého počtu, ale Evropské unie jako celku,“ prohlásil Avramopulos.
Přetahování mezi státy o jednu loď
Loď Aquarius, kterou provozují humanitární organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic, čekala na povolení k zakotvení od minulého pátku, kdy u libyjských břehů vzala na palubu 141 migrantů. Přibližně polovinu z nich (celkem 73) tvoří osoby mladší 18 let.
Své přístavy o víkendu této lodi uzavřely Itálie i Malta a loď tak setrvávala v mezinárodních vodách poblíž Malty a italského ostrova Lampedusa. Podobnou situací loď prošla před dvěma měsíci, kdy plavidlo převáželo přes 600 afrických běženců. Tehdy po devíti dnech na otevřeném moři nakonec Aquarius přijalo Španělsko.
Dva italští ministři včera poukázali na to, že Aquarius pluje pod vlajkou Gibraltaru, a že by tedy odpovědnost měla přijmout Velká Británie.
Italský ministr vnitra Matteo Salvini řekl, že tito uprchlíci do žádného italského přístavu nevplují. Na twitteru včera uvedl, že loď Aquarius je „majetkem Německa, pronajala si ji francouzská nevládní organizace, má zahraniční posádku, je v maltských vodách a pluje pod gibraltarskou vlajkou“.
„Můžete si plout kamkoli chcete, ale ne do Itálie! Přestaňte obchodovat s lidskými bytostmi,“ napsal Salvini.
Jeho vládní kolega ministr dopravy a infrastruktury Danilo Toninelli rovněž na twitteru sdělil, že Aquarius se koordinuje s libyjskou pobřežní stráží v oblasti spadající do odpovědnosti této stráže.
„Ta loď je nyní v maltských vodách a má gibraltarskou vlajku. Odpovědnost za poskytnutí ochrany lidí z těch ztroskotaných lodí má Británie,“ píše Toninelli.
Podle mezinárodního práva se má o zachráněné postarat země s nejbližším přístavem, což v době záchrany byla Libye.
Beauová ale sdělila, že libyjská pobřežní hlídka ujistila, že Libye uprchlíkům bezpečný přístav nemůže zajistit. Bezpečný přístav znamená místo, které dokáže běžencům poskytnout ochranu, což podle Beauové „není za současné situace v žádném případě Libye“.