Maďarsku hrozí pokuta za zavedení telekomunikační daně

zdroj: Rada EU.

Evropská komise podala na Maďarsko stížnost k Soudnímu dvoru EU. Vadí ji jednorázová daň, kterou maďarské úřady vybraly od společností provozujících telekomunikační služby. Podle Komise tak Budapešť jednala v rozporu s evropským právem.

Evropská komise se rozhodla zažalovat Maďarsko kvůli jednorázové dani, kterou v roce 2010 vybralo od telekomunikačních společností – Magayar Telekom, který spadá do skupiny Deutsche Telekom, Telenor a Vodafone. Podle ní je v rozporu s právem EU. Případem se tak bude zabývat Soudní dvůr EU. 

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána, která se v parlamentu těší pohodlné dvoutřetinové většině, přistoupila k tzv. telekomunikační dani s jediným cílem: zalepit díru v rozpočtu. Budapešť si totiž spočítala, že si tímto způsobem během tříletého období přijde na přibližně 600 milionů eur (v přepočtu necelých 15 miliard korun). 

V kroku jí nezabránilo ani dvojí varování, které se jí dostalo od unijních institucí. Ty upozorňovaly na to, že se jedná o nepovolené zdanění vybraného odvětví. Pokud soud v Lucemburku rozhodne, že Budapešť porušila pravidla EU, hrozí jí finanční pokuta. 

Připomeňme také, že Maďarsko se za poslední dobu do šetření Soudního dvora EU nedostalo poprvé.  

Jiné vyšetřování, které probíhá souběžně, se totiž soustředí na to, zda zákony, které schválila maďarská vláda, neporušují nezávislost soudců a úřadu pro ochranu osobních dat.  

Další problematickou otázkou je i nezávislost centrální banky (EurActiv 8.3.2012), kvůli níž může být Budapešti odepřena preventivní půjčka ze strany Mezinárodního měnového fondu (MMF) a EU, o kterou požádala v listopadu (EurActiv 22.11.2011). 

Co se týče kritizovaného zdanění telekomunikačních společností, Maďarsko není jedinou členskou zemí EU, která kvůli tomuto rozhodnutí skončí před Soudním dvorem EU. Komise tam předala i Francii a Španělsko.