Maďarsko na doporučení EU upraví ústavu, kritika z Bruselu ale pokračuje

Neelie Kroes, eurokomisařka pro digitální agendu; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Sebastiaan ter Burg.

Maďarsko je připraveno revidovat svou ústavu ve většině bodů, které se nelíbí Evropské komisi, i když některé považuje za nesprávné. Uvedl to maďarský europoslanec József Szájer. Mezitím však z úst komisařky Neelie Kroes přišla další kritika maďarské legislativy – tentokrát na konto mediálního zákona.

József Szájer, poslanec Evropského parlamentu a člen vládní strany v Maďarsku Fidesz, prohlásil, že změny ústavy budou v maďarském parlamentu, ve kterém má Fidesz dvoutřetinovou většinu, odhlasovány „během několika týdnů“.

„V zájmu zachování míru budeme pravděpodobně donuceni přijmout i chyby, které nám byly (Komisí) předloženy,“ prohlásil Szájer.

Komise opakovaně kritizovala maďarskou ústavu, která vešla v účinnost na začátku tohoto roku, a v lednu zaslala Maďarsku tři formální upozornění, která jsou prvním krokem při porušení evropského práva (EurActiv 18.1.2012). Budapešť dostala čas do 17. února, aby vysvětlila, jak sladí svou novou ústavu s evropským právem. Szájer prohlásil, že předpokládá, že by k dohodě mezi maďarskou vládou a Komisí mělo dojít „velmi brzy“. 

Změna kontroverzní ústavy je očekávána především ve třech bodech. Za prvé by měla být zrušena pravomoc maďarského premiéra na výměnu šéfa státního orgánu na ochranu dat. Dále by mělo dojít k revizi klauzule snižující povinný důchodový věk soudců na 62 let.

Maďarsko by se také mělo vyvarovat spojení centrální banky s orgánem finančního dozoru. Nezávislost centrální banky je totiž podle Komise podmínkou pro to, aby Mezinárodní měnový fond poskytl Maďarsku finanční půjčku (EurActiv 4.1.2012).

Ne ve všech bodech se však Maďarsko chystá Evropskou komisi poslechnout. Podle Szájera by v otázce centrální banky navzdory přání Komise Budapešť neměla odstranit platový strop guvernéra banky a zůstat by měla i povinnost přísahat věrnost zemi pro všechny úředníky banky.

Kritika mediálního zákona 

V době, kdy se Maďarsko v otázce ústavy pokouší EU částečně ustoupit, ozvala se z Bruselu další kritika, tentokrát z úst Neelie Kroes, komisařky zodpovědné za digitální agendu. A obsahem není nic jiného, než horké téma počátku loňského roku – maďarský mediální zákon (například EurActiv 21.12.2010). 

Po včerejším (9. února) setkání s maďarským ministrem spravedlnosti Tiborem Navracsicsem Kroes prohlásila, že „má i nadále velké obavy ze současného vývoje situace v Maďarsku,“ a dodala, že by se Budapešť měla snažit více ochraňovat svobodu projevu a pluralismu médií.

Kroes konkrétně upozornila na to, že mediální zákon je až příliš restriktivní: „Hrozba vysokých pokut za porušení nejasných pravidel může vést k autocenzuře, i když nebude udělena žádná pokuta,“ uvedla komisařka.

Maďarský mediální zákon vešel v platnost 1. ledna 2011. Přestože byl v polovině června maďarským parlamentem upraven (EurActiv 13.7.2011), obsahuje několik velmi kontroverzních bodů. Jedná se například o podle mnohých nepřiměřeně vysoké pokuty za porušení předpisů, povinnou registraci všech médií včetně internetových nebo povinnost vyváženého zpravodajství, které platí pro všechna média (i zahraniční), jež vysílají i pro maďarské diváky a posluchače.