Maďarsko může kvůli novému zákonu proti šíření informací o sexuálních menšinách přijít o evropské dotace

© EPA-EFE/Szilard Koszticsak HUNGARY OUT

Maďarští poslanci dnes schválili návrh zákona, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví.

Norma znemožňuje mimo jiné osvětu ve školách týkající se sexuálních menšin a aktivisté a lidskoprávní skupiny ji vnímají jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová Maďarsku vzkázala, že kvůli novému zákonu může přijít o peníze z evropských zdrojů.

Poslanci zákon schválili poměrem 157 ku jednomu hlasu. Návrh široce podpořili členové vládnoucí konzervativní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, která také právní normu navrhla a má v parlamentu většinu. Pro schválení se vyslovili i poslanci pravicové strany Jobbik. Všechny ostatní opoziční strany hlasování bojkotovaly, informovala agentura AP.

EK brojí proti diskriminaci LGBT+. Chce posílit práva duhových rodin a trestat nenávistné projevy

Komise představila vůbec první unijní plán boje proti diskriminaci LGBTIQ komunity, tedy leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů, intersexuálů a queer. V příštích letech se zaměří na  potírání diskriminace a nenávistných projevů a posílení rodinných práv homosexuálů. 

Právní norma je novelou zákona, který postihuje pedofilii. Obsahuje také dodatky, které zakazují zobrazení jakékoli jiné sexuální orientace než té heterosexuální a změny pohlaví ve školních vzdělávacích programech, ale i ve filmech a reklamách cílených na osoby do 18 let. Podle vlády je cílem tohoto zákazu „zdravý tělesný a duševní vývoj dětí“.

Zákon ostře kritizovali aktivisté v Maďarsku i v zahraničí a přirovnávají ho k ruské právní normě, která v roce 2013 zakázala „propagaci homosexuality“. V pondělí proti němu protestovaly před budovou maďarského parlamentu tisíce lidí.

Zákon může ohrozit svobodu projevu

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová v úterý maďarské zákonodárce vyzvala, aby s návrhem nesouhlasili. Lidskoprávní organizace Háttér se domnívá, že zákon výrazně omezí svobodu projevu a práva dětí, ohrozí mentální zdraví mladých lidí patřících k sexuálním menšinám a znemožní jim přístup k informacím a k podpoře.

Eurokomisařka Dalliová řekla, že stejně jako Brusel loni odmítl finančně podpořit několik polských měst, která se označila za „zónu bez ideologie LGBT“, je nyní připraven podniknout podobné kroky vůči Maďarsku.

„Dáváme jasně najevo, že když někdo nedodržuje hodnoty demokracie a rovnosti platné v Evropské unie, pak nemá nárok čerpat peníze z našeho projektu,“ uvedla Dalliová.

V zahraniční politice využívá veto více států, Maďarsko se ale dohodnout ani nesnaží, říká Kočí

V4 má svou roli, Česko by se k ní ale nemělo tak silně upínat, a raději hledat další koalice, říká Kateřina Kočí z VŠE.

Loni v prosinci maďarský parlament schválil dodatky k ústavě omezující práva sexuálních menšin. Týkají se zákazu adopcí dětí páry stejného pohlaví a stanovení toho, že pohlaví dětí je určeno při porodu a později nemůže být měněno. Už dříve kabinet zakázal změny údajů o pohlaví v osobních dokladech.

Příslušníci sexuálních menšin v Maďarsku se obávají, že by se před volbami v roce 2022 mohli stát terčem politických útoků. Poukazují na situaci v Polsku, kde se odpor vůči takzvané „ideologii LGBT“ stal jedním z klíčových témat vládnoucích národních konzervativců před loňskými prezidentskými volbami.