Maďarsko možná upraví mediální zákon, chce ale nejprve konzultovat

Budapešť je připravena diskutovat o změnách v kontroverzním zákoně o médiích, který vstoupil v platnost ve stejný den, kdy se Maďarsko ujalo předsednictví EU. Alespoň se to uvádí v dopise, který včera (31. ledna) od maďarské vlády obdržela komisařka pro digitální agendu Neelie Kroes.

Maďarský mediální zákon, který platí přesně měsíc, bude možná změněn. Stane se tak v případě, že Evropská komise prohlásí, že kontroverzní legislativa, kterou nyní bedlivě zkoumá, není v souladu s unijními pravidly a normami.  

Kritika ze všech stran 

Dopis, který včera do Bruselu odeslal maďarský ministr spravedlnosti Tibor Navracsics, je reakcí na výtku, které se Budapešti před několika dny dostalo od eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroes

Ta normu kritizovala především kvůli tomu, že zavádí povinné registrace všech druhů médií – nejen televizí a radiových stanic, ale i internetových portálů či blogů. Navíc se povinná registrace týká i médií, která se sice zaměřují na maďarské publikum, ale sídlí v zahraničí. Podle eurokomisařky tak může docházet k ohrožení svobody slova a k porušení principů jednotného vnitřního trhu v EU.

Ostré kritiky se Maďarům dostalo i od některých členských států EU, například Francie či Německa. Podle nich zákon porušuje princip vyváženého zpravodajství a značně posiluje pravomoci kontrolního úřadu, který navíc ovládají lidé dosazení maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Úřad může nařizovat prohlídky v kancelářích médií a uvalovat okamžité pokuty za nevyvážené zpravodajství. Další potíž spočívá v tom, že prohřešky jsou formulovány nejasným způsobem, a Západ se proto obává, aby nesloužil k pronásledování nepohodlných novinářů či členů opozice.

Pomohou konzultace?

Premiér Viktor Orbán, který si nedávno vyslechl kritiku i z úst europoslanců, je společně s ministrem Navracsicsem přesvědčen, že i přes všechny výtky, které se Maďarsku v této souvislosti dostávají, je zákon v pořádku a v souladu s unijními pravidly.

Pokud by ale byla Evropská komise, poté co dokončí analýzu normy, opačného názoru, Budapešť je nakloněna dalším diskusím. K tomu by měly sloužit osobní konzultace, které ministr Navracisics navrhl ve včerejším dopise komisařce Kroes.