Maďarsko je poslední zemí EU, která má v Libyi ambasádu

Tripolis; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: MrPanyGoff.

Maďarsko je jedinou členskou zemí EU, která kvůli bezpečnostní situaci nevyklidila svou ambasádu v Tripolisu, hlavním městě Libye. Maďarské velvyslanectví tak podle Evropské komise představuje neocenitelný zdroj informací pro celou Evropskou unii.

Poté, co spojenecký letecký útok pod vedením NATO zabil v noci na 30. dubna jednoho ze synů libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a jeho tři vnoučata, zemi okamžitě opustili pracovníci britské a italské ambasády následovaní personálem OSN.

I přesto, že Severoatlantická aliance odmítla, že cílem jejího útoku byla Kaddáfího rodina, hrozilo, že rozvášněný dav vtrhne do budov ambasád západních států.

V zemi tak nadále zůstává jen několik „neohrožených“ – kromě čínského velvyslanectví a ruské ambasády (na úrovni charge d´affairs), třeba i velvyslanectví Ukrajiny, Běloruska nebo Srbska (celkem asi 40 zemí).

Z Evropské unie už pak pouze jediná – maďarská.

Na otázku, jakým způsobem získává Brusel přesné informace z Tripolisu, odpověděla Maja Kociancic, mluvčí vysoké představitelky pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton, že „z několika různých zdrojů“.

Vyzdvihla především maďarskou ambasádu, která podle jejích slov je jako jediná schopná dodávat oficiální informace. V Libyi pak ještě funguje rumunský konzulát, dodala.

Maďarsko, které v současné době předsedá Radě EU, je členem NATO, ale vojenských operací na obranu bezletové zóny nad Libyí se neúčastní.

„Situace je určitě velmi obtížná a my si maďarského předsednictví vážíme za to, co dělá,“ uvedla Kociancic, která dodala, že členský stát má v rozhodnutí, zda ponechá v Libyi své zastoupení či jej kvůli bezpečnostním rizikům raději stáhne, zcela volnou ruku.

Informace z vícero zdrojů

A jaké jsou další cesty, kudy do Bruselu proudí informace přímo z Libye?

Podle tiskové mluvčí baronky Ashton čerpá EU informace také ze zavedených zpravodajských agentur, od představitelů libyjské občanské společnosti a podnikatelů a dále pak od zástupců opozice a libyjské diaspory.

Kromě toho diplomatické vztahy mezi Bruselem a Tripolisem nebyly přerušeny, připomněla Kociancic, podle níž Brusel od představitelů libyjského režimu obdržel několik diplomatických nót.

„Přijímáme také zprávy od našeho zastoupení v regionu a zároveň udržujeme úzký kontakt se státy v oblasti, našimi mezinárodními partnery a organizacemi (…),“ dodala.