Maďaři se obávají o svobodu slova, parlament přijal další mediální zákon

Viktor Orbán, maďarský premiér; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Dodann.

Maďarský parlament včera pozdě večer (20. prosince) přijal další část rozsáhlé mediální reformy. Nový zákon, na jehož základě mohou být uděleny pokuty až ve výši 200 milionů forintů (přes 18 milionů korun), okamžitě vzbudil obavy o nezávislost médií a svobodu slova.

Schvalování kontroverzního balíku zákonů, který je součástí rozsáhlé mediální reformy, provázela demonstrace více jak tisícovky lidí v ulicích hlavního města Maďarska. Demonstranti svým pochodem vyjádřili nesouhlas s tím, že nová legislativa, která prošla parlamentem, v němž má většinu strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, zajistí premiérovi dohled nad obsahem zpráv a ohrozí tak nezávislost médií. 

Pokud totiž sdělovací prostředky schválený zákon poruší, hrozí jim obrovská pokuta. Tištěná média a internetové zpravodajské servery zaplatí za prohřešky10-25 milionů forintů, televize a rádia dokonce 100-200 milionů forintů. 

Problém ale spočívá v tom, že zákon je děravý a možné prohřešky definuje velmi nejasně. Navíc obsahuje dodatek, který postiženým ukládá uhradit pokutu okamžitě – a to i v případě, že se bude celou záležitostí teprve zabývat soud. 

Zástupci maďarských sdělovacích prostředků a komentátoři se proto shodují v tom, že zákon bude mít na některá postižená média devastující dopady. Maďarský list Népszabadság již oznámil, že hodlá zákon napadnout u ústavního soudu. 

Součástí nově přijaté legislativy je i opatření, které nařizuje maďarským rozhlasovým stanicím vysílat více maďarské hudby a nekonfrontovat posluchače s přemírou kriminálních zpráv. 

Posílený NMHH 

Jak již bylo řečeno, balík kontroverzních zákonů, který včera schválil maďarský parlament, je součástí rozsáhlé mediální reformy. V červenci letošního roku byl například přijat zákon, který sloučil národní telekomunikační úřad s televizí a rozhlasem v jediný národní mediální a telekomunikační úřad (NMHH). Do jeho čela premiér Orbán jmenoval na devět let svou přívrženkyni Annamáriu Szalai

Parlament včera také odhlasoval ústavní dodatek, který posílil pravomoci Szalai. Ta nyní může dle vlastní vůle vydávat nařízení a předpisy. Další mediální zákon byl v Maďarsku přijat letos na podzim. 

S regulací médií se setkáme například i na Slovensku, kde se současná vláda premiérky Ivety Radičové snaží zrušit tiskový zákon, který prosadil její předchůdce v úřadu Robert Fico. Ten médiím nařizuje, aby vyhověly žádosti o zveřejnění reakce na článek nebo opravily chybu. 

V České republice se zase novináři potýkají s tzv. náhubkovým zákonem, který omezuje citace z policejních odposlechů a informování o obětech trestných činů. Zákon byl přijat vloni na jaře a jeho porušení ukládá novinářům a vydavatelům pokutu ve výši až pěti milionů korun (180.000 eur) a dokonce i trest odnětí svobody na pět let.